Barak Sulamasının enerji fiyatları GES projesiyle çözülüyor
Hancağız Mahallesi sınırları içerisinde yapımı devam eden Güneş Enerji Santrali (GES) Tesisi Yapım Proje çalışmalarını yerinde inceleyen Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin ve Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.
Süratle devam eden çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Ali Şahin, GES projesinin Barak Sulama Projesinin önündeki enerji problemini ortadan kaldırmaya yönelik başlatılan bir proje olduğunu söyledi.
Sulamanın önündeki en büyük engelin enerji maliyeti olduğunu belirten Şahin konuşmalarına şöyle devam etti.
‘’Barak Sulama Projemizde çiftçimizin sulama noktasında enerji maliyetini minimize edecek 5 MW lık enerji projemizi yerinde inceleyerek bilgi aldık. Yapımı Şubat ayı sonunda tamamlanacak olan 30 milyon TL bütçeli projemizle birlikte 1000’i aşkın çiftçimiz minimum enerji maliyeti ile ekili arazilerini sulayabilecek. Fırat’ın serin sularını mümbit Barak topraklarıyla buluşturmanın önündeki engelleri bir bir kaldırıyoruz’’ şeklinde konuştu.
Projeyle kazananın bölge çiftçisi ve Türkiye olacağını ifade eden Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı ise, ''Barak Sulama Projemizde çiftçimizin sulama noktasında enerji maliyetini en aza indirecek Güneş Enerjisini Santrali (GES) inşaat alanında TBMM İdare Amirimiz, Milletvekilimiz Ali Şahin, AK Parti İlçe Başkanımız Mehmet Fatih Uzunaslan ve İpek Yolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyilmaz ile birlikte incelemede bulunduk. 30 milyon TL bütçeli projemizin ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyor ve bu anlamda projeye destek veren ve emek sarf eden tüm yetkilerimize teşekkür ediyorum’’ dedi.