Belediye Başkanı Sarı, fıstık hasadında

Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Günaltı Mahallesi’nde devam eden Antep Fıstığı hasadına katıldı.
Ağustos ayının ilk günlerinde baklava yapımında kullanılan ve ''boz fıstık'' olarak bilinen ürünün hasadına başlayan çiftçiler, şimdilerde ise kırmızı kabuklu fıstığı toplamaya çalışıyor. Bu nedenle sabahın erken saatlerinde işe koyulan çiftçileri ve tarım işçilerini fıstık topladıkları arazide ziyaret eden Belediye Başkanı Mehmet Sarı, bir süre sohbet ettiği tarım işçileriyle birlikte fıstık hasadı yaptı.
Keyifli bir ortamda gerçekleşen hasat sonrasında çalışanlara baklava ikram eden Başkan Sarı, 2021 yılı hasat döneminin bereketli olmasını temenni ederek şunları konuştu.
"yeşil altın" diye tabir edilen boz fıstık hasadının bitmesinin ardından şimdi de "kırmızı altın" diye tabir edilen ürünün hasadı devam ediyor. Bizlerde bu süreci yerinde görmek ve hem üreticimizi hem de tarım işçilerimizi ziyaret etmek için bugün Günaltı Mahallemizi ziyaret ederek işçilerimizle birlikte fıstık toplamaya çalıştık. Bilindiği üzere Türkiye'de birçok bölgede Antep fıstığı üretilmesine rağmen Antep fıstığının en büyük ticarete iştigal ettiği ve ticaret konu olduğu yer Nizip ilçesidir. Sezon boyunca fıstık bahçelerinden toplanan Antep fıstıklarının kabuğundan ayrılması, kurutulması, yerine göre iç haline getirilmesi veya kuru yemiş olarak kavrulması gibi işlemlerde ilçemiz, tüm Türkiye'nin ihtiyacına cevap vermeye çalışıyor. Ben bu sezonun bölge çiftçimize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyor bol ve bereketli kazançlar diliyorum" dedi.