Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, ihracat liginde ust sıraları hedefleyen Gaziantep'in bu amac doğrultusunda yoluna devam ettiğini soyledi.

Ozyurt, ağustos ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı acıklamada, Gaziantep'in gecen yılın ağustos ayına gore ihracatını yuzde 5,5 artırdığını belirtti. Gecen yıl ağustos ayında 573 milyon 555 bin dolar olan ihracatın bu yılın aynı doneminde 604 milyon 905 bin dolara yukseldiğini ifade eden Ozyurt, kentin 8 aylık ihracatının da gecen senenin aynı donemine gore yuzde 4,5 artarak 4 milyar 266 milyon 311 bin dolara yukseldiğini kaydetti.

Bu yılın en fazla ihracatının ağustos ayında gercekleştirildiğine dikkati ceken Ozyurt, "Yeni yıla 492 milyon 539 bin dolarlık ihracatla başlayan ihracatımız haziran ve temmuz aylarında yaşanan duşuşun ardından ağustos ayında zirveye cıktı. Emek ve ozveriyle ulaşmadık pazar bırakmayan ihracatcımız emeğinin karşılığını alıyor. İhracatımızın artması markalarımızın tanınması demek, bu nedenle ihracat hem ticaret hem de tanıtım icin cok onemlidir. İhracat liginde ust sıraları hedefleyen Gaziantep bu amac doğrultusunda yoluna devam ediyor" diye konuştu.

Gaziantep'in en cok ihracat yapan 10 il sıralamasında 5'inci olduğunu anlatan Ozyurt, gecen yıl elde edilen bu unvanın devam ettiğini dile getirdi. Şehrin ihracatına katkı sağlayan iş dunyasına teşekkur eden Ozyurt, bu başarının artarak devam etmesi icin yenilikci urunlere ağırlık verilmesi gerektiğini sozlerine ekledi.