AB-Turkiye ortaklığında desteklenen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yurutulen Rekabetci Sektorler Programında yer alan ve nihai yararlanıcısı GAP Bolge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olan Guneydoğu Anadolu Nitelikli Gıda Urunleri Kumesini Etkinleştirme Projesi kapsamında duzenlenen tanıtım toplantılarının ikincisi Gaziantep te yapıldı.

Toplantıya Nizip Ticaret Odası nı temsilen NTO Disiplin Kurulu Başkanı Bekir Karabacak, Dağlı Bakliyat Makina Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Omer Dağlı ve NTO Genel Sekreter Yardımcısı Dilek Suzer de katıldı.

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak İllerini kapsayan Guneydoğu Anadolu Bolgesi Nitelikli Gıda Urunleri Kumesini Etkinleştirme Projesi kapsamındaki tanıtım toplantılarının ilki 16 Mayıs 2017 de Mardin de yapılmıştı. Gaziantep te yapılan ikinci toplantının ardından Proje, 24 Mayıs 2017 tarihinde Şanlıurfa da ve 26 Mayıs 2017 tarihinde Diyarbakır da yapılacak tanıtım toplantıları ile kamuoyuna ve KOBİ lere duyurulacak.

Gastronomi alanının onde gelen uzmanları, gıda profesyonelleri, unu sınırları aşan şefler, tadım uzmanları ve kanaat onderlerinin konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikler ile projenin bolgedeki paydaşlara kapsamlı şekilde tanıtılması ve nitelikli gıda urunlerinin onemine dikkat cekilerek proje ile bolge ureticilerine sağlanacak avantajların anlatılması hedefleniyor.

Gastronomi Dunyasının Unlu İsimleri Gaziantepli Ureticilerle Buluşuyor

Gaziantep Grand Otel de gercekleşen tanıtım toplantısında et profesoru olarak da tanınan Gunaydın Et ve Restoranlar Grubu Kurucu Ortağı Cuneyt Asan, Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı, yazar ve araştırmacı Adnan Şahin ve tadım uzmanı Ferudun Kaykı Gaziantepli ureticilerle buluşarak bilgi ve deneyimlerini aktardılar.

Proje Bolge Ureticilerine Rekabet Avantajı Sağlayacak

Gectiğimiz Ekim ayında başlayan ve iki yıl surecek olan Guneydoğu Anadolu Nitelikli Gıda Urunleri Kumesini Etkinleştirme Projesi Guneydoğu Anadolu Bolgesi nin ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğinin artırılması hedefi cercevesinde geliştirildi. GAP Bolge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil Proje'nin hedeflerinden şoyle bahsetti: Guneydoğu Anadolu Nitelikli Gıda Urunleri Kumesini Etkinleştirme Projesi ile bolgenin sahip olduğu nitelikli gıda urunlerini, gastronomik ozelliklerini, turizm potansiyelini, tarihi ve kulturel mirasını on plana cıkartmak hedefleniyor. Bu proje, belli bir ekonomik alanda calışan işletme ve kurumların bir araya gelmelerini, ortak bir vizyon ve hedefe yonelmelerini sağlayacaktır. GAP Bolgesine ozgu, bolgenin gastronomik ve kulturel mirası ile bağlantılı, yuksek kalitede hammadde kullanan, mukemmel derecede tat, koku ve yapısal ozelliklere sahip, markalı ve anlatacak bir hikayesi olan urunler olarak projede tanımı yapılan nitelikli gıda urunleri; proje kapsamında ulusal ve uluslararası pazarlara erişim sağlayabilecek bir konuma getirilecek. Pazara uygun hale getirilen nitelikli gıda urunleri kume icinde yer alan ve bolgede bulunan KOBİ ler tarafından uretilecek. Bu işletmelere diğer kume uyeleri (Universiteler, Kalkınma Ajansları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Borsalar vb.) tarafından her turlu teknik, satış ve deneyim paylaşımı desteği sağlanacak. Hem yurt icinde hem de yurt dışında bulunan diğer başarılı kumeler ile iş birliği oluşturularak kumenin markalaşma ve pazarlama yetkinliği de artırılacak. Kurumlar arası iş birliğini geliştirecek olan bu proje sayesinde bolge firmalarının rekabet gucu artarken bolgenin istihdamına da ciddi bir katkı sağlanmış olacak.