Muğla nın Seydikemer İlcesi Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gumuş ve heyeti Nizip Ticaret Odası nı ziyaret etti.

Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık Nizip İlce Muduru Mustafa Yorgancı, Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz ve NTO yonetim kurulu uyeleri tarafından karşılanan Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin gumuş ve heyeti Nizip Ticaret Odası meclis toplantı salonunda fikir alışverişinde bulundular.

Duzenlenen toplantının acılış konuşmasını yapan Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Nizip in tarım ve tarıma dayalı sanayisinin en onemli değerlerinden birisi olan zeytin ve zeytinyağı sektorune buyuk onem verdiklerini belirtti.

Nizip Zeytinyağı nın coğrafi işaretini aldıklarını, ortak akıl toplantıları, sektor analizi araştırması, tadım eğitimleri ve operatorluk kursları duzenlediklerini belirten NTO Başkanı Ozyurt sozlerini şu şekilde surdurdu: Nizip Antepfıstığı ve Zeytin Ureticileri Birliği Derneği'in (NAZDER) kurulmasına Nizip Ticaret Odası olarak destek sağlanmıştır. 2014 yılında Nizip Zeytinyağı Sektor Analizi Raporu 'muzda Zeytin ve Zeytinyağının swot analizi yapılmış ve "organik tarıma elverişli, uygun alanların mevcudiyeti" fırsat olarak değerlendirilmiştir. Nizip Ticaret Odası olarak fırsatı ilcemiz adına guclu yone cekebilmek amacıyla T.C.Kalkınma Bakanlığı GAP Bolge Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda, İpekyolu Kalkınma Ajansı Destekleri kapsamında En Doğalından Nizip Organik Zeytini Projesi yurutulmuştur. Organik tarım değer zincirinin geliştirilmesi, organik tarım sektorunde ilgili aktorler arasında surdurulebilir nitelikte bolgesel ve ulusal işbirliklerinin guclendirilmesi sağlanmıştır. Projemiz kapsamında Exponatura 2015, 7.Doğal, Organik, Sağlıklı ve Bitkisel Urunler Fuarı nda ve OLIVTECH İzmir 2016 (6. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı) nda stand alarak ortaklarımız ve ureticilerimizle birlikte katılım sağlanmıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Akhisar Ticaret Borsası, Ege İhracatcılar Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Marmarabirlik, Tariş, Zeytindostu Derneği ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi 'nin destekleriyle hazırlanan "Turkiye Zeytincilik Sektor Raporu" kitabının hazırlanmasında Odamızda paydaş kurum olarak destek vermiştir. Zeytincilik Nizip icin Antep Fıstığından sonra ikinci sırada yer alan onemli sektorlerden birisidir. Nizip te 30 adet zeytinyağı işletmesi bulunmaktadır ve bu işletmelerde istihdam edilen personel ve aileleri ortalama 20.000 kişi gecimini sağlamaktadır. İlcemizde zeytinin var yılında ortalama yıllık 13 bin ton, zeytinyağı uretilmektedir. Bu da Nizip i Turkiye nin onemli zeytin ve zeytinyağı ureticisi ilcelerinden biri haline getirmektedir. Nizip Ticaret Odası olarak yurticinde ve yurtdışında calışmalarımız devam etmektedir. Bu ziyaretin gercekleşmesini sağlayan Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Sayın Muhsin GUMUŞ 'e ve siz değerli misafirlerimize teşekkurlerimizi sunar, hepinizi şahsım ve Nizip Ticaret Odası'na saygı ve sevgi ile selamlarım. şeklinde konuştu.

Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin GUMUŞ ise Bugun bizleri ağırlayan Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ozyurt ve uyelerine Seydikemer adına cok teşekkur ediyorum. Sayın başkanımızın da ifade ettiği gibi Nizip in Gaziantep te onemli bir yeri var. Bizde bun nedenle Nizip hakkında bize bilgi aktarmaları icin ticaret odamızı tercih ettik. Bizler de Muğla mızın en guzel ilcesi olan Seydikemer de Nizip Ticaret Odası heyetini ağırlamaktan onur duyarız. dedi.

Konuşmaların ardından Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık Nizip İlce Mudurluğu Ziraat Muhendisi Ahmet yılmaz tarafından katılımcılara Nizip teki zeytin hakkında katılımcılara bir sunum yaptı. Ayrıca Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık Nizip İlce Muduru Mustafa Yorgancı ve Seydişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlce Muduru Engin Maraşlı tarafından ilcelerin tarımdaki durumu hakkında katılımcılara bilgileri verildi.

Programın sonunda gunun anısına her iki oda başkanları tarafından yoresel hediyeler takdim edilerek Nizip Ticaret Odası Disiplin Kurulu Başkanı Bekir Karabacak ın zeytinyağı fabrikasına gidilerek ziyaret son buldu.