Ak Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gul, Gaziantep Buyukşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan ve beraberindeki heyet Nizip Ticaret Odası nı (NTO) ziyaret etti.

Gercekleşen toplantının acılış konuşmasını yapan Nizip Ticaret Odası (NTO) Meclis Başkanı Mustafa Doktoroğlu yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ulke olarak gecmekte olduğumuz bu zor ve keskin virajda iş camiası olarak her zaman devletin ve milletin yanında bulunduklarını ve bulunacaklarını belirten Meclis Başkanı Doktoroğlu sozlerini şu şekilde surdurdu: Bilindiği uzere Turkiye ekonomisi, yıllık bazda 2010'da yuzde 9,2 ile başlayan buyume trendini, Gezi olayları, FETO'nun darbe girişimleri, doviz kurlarındaki oyunlar gibi ardı arkası kesilmeyen bircok olumsuz şoka rağmen yedi yıl boyunca kesintisiz surdurmuştur. Buda demek oluyor ki sadece ekonomi alanında yapılanlara baktığımızda milletine aşık kişilerin gorevde olduğunu ve calıştığını gormekteyiz. Bizler icin boylesine hayatını riske atan, calışan guzel insanlara birer vefa borcumuz olduğunu da unutmamız gerekir. Bu durumda ise bize duşen bu virajda elimizden geleni değil fazlasını yapmak zorundayız. Cunku uzerimizde gelecek nesillerin, yetimlerin, tum dunya mazlumlarının beklentisi bulunmaktadır. Diyorum Aslında burada soylenecek sozler, anlatılacaklar, yapılacaklar cok fakat sizlerin değerli zamanlarından daha fazla almak istemiyorum. şeklinde konuştu.

FETO teror orgutunun hain darbe girişimi ve teror olaylarından dolayı ulkemizin zor bir yılı geride bıraktığını belirten Nizip Ticaret Odası (NTO) Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Allah'a şukur milletimiz basiretli duruşuyla ulkemizin birlik ve beraberliğinin bozulamayacağını, bizlerin ve halkımızın demokrasi nobetlerine sahip cıkması sayesinde tek vucut olduğumuzu tum dunyaya gostermiştir. dedi.

7 Şubat ta Ankara da gercekleşen Turkiye Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan a iş dunyası tarafından istihdama destek sozu verildiğini hatırlatan NTO Başkanı Ozyurt sozlerini şu şekilde surdurdu; Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan milli istihdam seferberliğine Nizip adına işadamları olarak Mart ayı sonuna kadar 500 kişi istihdam sozu verilmiştir. 2016 yılsonu itibariyle 4A calışan sayısı 9.609 kişi iken 31 Mart 2017 'de 4A calışan sayısı 10.770 kişi olmuştur. Yani 1.161 kişiye yeni istihdam sağlanmıştır. Goruyoruz ki istihdam cağırısına işadamlarımız ve firmalarımız en ust duzeyde destek vermişlerdir. Nizip Ticaret Odası olarak tum iş adamlarımıza ve firmalarımıza istihdama katkılarından dolayı canı gonulden tebrik eder, ulkemizin kalkınması icin gayretlerinden dolayı teşekkurlerimizi sunarım. Nizip Ticaret Odası olarak ise 2017 yılını Nizip'te "Yatırım, İhracat ve İstihdam Seferberliği Yılı" ilan ettik. Milli istihdam seferberliği konusunda bilgilendirme seminerleri duzenlemekteyiz. Yeni girişimcilerin istihdam yaratması ve kendiişlerini kurmalarını sağlamak amacıyla yuruttuğumuz girişimcilik eğitimlerimizde bu yıl hedefimiz 1000 kişiye ulaşmaktır. Nizip Ticaret Odası olarak temel prensibimiz "Nizip icin, Ticaret ve Sanayi icin, Ortak Akıl ile calışmak" tır. Bu prensiple yola cıkarak hepimiz ulkemizi duşunerek daha cok calışmalı daha cok istihdam yaratmalı ve yatırımlarımıza devam etmeliyiz. Turk Milletinin gucunun birlik beraberlik olduğunu hatırlatmak isterim. Gaziantep-Şanlıurfa E-24 Karayolunun 14 Nisan 2016 tarihinde yapılacak duble yol ihalesi calışmalarına destek veren, emeği gecen tum Gaziantep Milletvekillerimize, siyasetcilerimize ve burokratlarımıza Nizipliler adına teşekkurlerimizi sunarım. İfadelerini kullandı.

İlce Bazlı Teşvik Sistemi Kurulmadır

İlcenin ve bolgenin sorunlarından da kısaca bahsetmek istediğini belirten NTO Başkanı Ozyurt şunları ifade etti; Teşvik Sistemi ve Devlet Yardımları kapsamında acıklanan İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Uretimi Destek Paketi, Cazibe Merkezleri Programı gibi onemli iyileştirmeler yer almaktadır. Ancak mevcut teşvik sisteminin, ilceler bazlı sosyal ve ekonomik gelişmişlik seviyelerine gore tasnif edilmesi sağlanmalı ve ilce bazlı teşvik sistemi kurulmadır. Ayrıca, Gaziantep in ve bolgenin cok stratejik hale gelen konumu, artan goc ve nufusla birlikte, istihdamın ve yatırımların artırılmasının her zamankinden cok daha onemli olduğunu belirtmek isterim.

İlcemizde "Nizip Universitesi" Acılmalı

İlcemiz nufusu bircok ilden buyuk olup, sosyal, ekonomik ve kulturel yonden onemli merkezler arasındadır. İlcemiz ticareti, sanayisi, ihracatı ve konumu itibariyle surekli gelişmektedir. Bu nedenle daha cok eğitimli insana ihtiyac duyulmaktadır. Nizip Eğitim Fakultesi Nizip Meslek Yuksek Okulu'nun konumu, kapasitesi eğitim-oğretim faaliyetleri ve yurt dikkate alınırsa ilcemizde "Nizip Universitesi" kurulmalıdır. Nizip Yerleşkesinde onlisans, lisans, lisansustu eğitim ve oğretimin yanında formasyon eğitimleri de verilmektedir. Mevcutta Nizip Eğitim Fakultesinde 13 akademik personel, Nizip Meslek Yuksek Okulunda ise 25 akademik personel gorev yapmaktadır.

İlcemizde Gumruk Ofisinin Kurulması İhracatcımızın İşini Kolaylaştıracak

Kuresel boyuttaki gelişmeler doğrultusunda rekabet edebilirlik işletmeler icin artık vazgecilmez unsurlardandır. Daha onceden de belirttiğim uzere ilcemizin bulunduğu coğrafi konumun onemi de her gecen gun artmaktadır. İlcemizin 2016 yılı ihracatı 250 Milyon $ civarında olup, 2023 hedeflerini yakalamak adına ilcemizde mobil gumruk ofisinin kurulması hem ihracatcımızın işini kolaylaştıracak hem de ihracat yapmak isteyen muteşebbisleri teşvik edecektir. Nizip Ticaret Odası olarak ilcemizin 2023 hedefleri icin belirttiğimiz 500 milyon $ ihracatımızı da bugun burada 750 milyon $ olarak revize ediyoruz. Ayrıca, sanayicilerimizin ve halkımızın desteklerden ve teşviklerden daha cok faydalanması, evraklarını zamanında teslim edebilmeleri amacıyla KOSGEB Nizip İlce Mudurluğu, T.C. Gaziantep Calışma ve İş Kurumu Nizip İlce Mudurluğu gibi mudurluklerin kurulması onem arz etmektedir.

Referandum Oylamasının Ulkemize Uğurlu Olmasını Diliyorum

Bizler sivil toplum kuruluşları ve iş adamları olarak yatırım, ihracat ve istihdam seferberliği kapsamında el birliği ile ulkemizin dunyanın en buyuk ekonomisi olması adına daha cok calışarak ve ureterek katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Onumuzdeki gunlerde yapılacak referandum oylamasının vatandaşlarımıza ve ulkemize uğurlu olmasını diliyorum. Bugune kadar desteklerini esirgemeyen ve teşrifleriyle bizleri onurlandıran başta Sayın AK Parti Genel Sekreteri Sayın Abdulhamit Gul e, Gaziantep Buyukşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin'e, Sayın milletvekillerimize, bolge protokolumuzu oluşturan tum kurum/kuruluş, sivil toplum orgutlerimize paydaşlarımıza ve uyelerimiz olmak uzere hepinize teşekkur ediyor, sizleri şahsım, Nizip Ticaret Odası ve Nizipliler adına, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Gaziantep Buyukşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Nizip in kendilerinde cok ozel bir yeri olduğunu ifade eden Gaziantep Buyukşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin sozlerini şu şekilde surdurdu: Oncelikle Nizip Ticaret Odası na yapmış olduğu bu guzel ev sahipliğinden dolayı değerli başkanlarıma ve yoneticilerine cok teşekkur ediyorum. Biz surekli Nizip Ticaret Odası nda huzurlarınızdayız değerli Yonetim Kurulu Başkanımız Mehmet Ozyurt un teşvikleri değerlendirmeleri, Nizip, Gaziantep ve ulkemizdeki sorunlar ile ilgili sorun odaklı cozumler sunması bize buyuk katkılar sağlamaktadır. Nizip in her zaman siyasi yonden başarılı bir donem gecirdi. Sayın Abdulhamit Gul un Nizip li olması Nizip icin buyuk bir şanstır. Benim bakanlık donemimde cok ciddi yatırımlar yaptık ve bundan sonraki donemde de yapmaya devam edeceğiz. dedi.

Ayrıca Gaziantep Buyukşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katılımcılara Nizip e yapılan ve yapılacak olan hizmetler ile ilgili bir sunum yaptı.

Ak Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gul

16 Nisan da yapılacak olan referandumda milletin neden Evet demesi gerektiğini anlatan Ak Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gul sozlerini şu şekilde surdurdu; Bugune kadar yurutulmeye calılan sistem artık yuruyemez hale gelmiştir. Yirmibeş gun, bir ay, uc ay gibi ulkemizde hukumet sureleri olmuş ve bundan en cok etkilenen halkımız ve işadamlarımız olmuştur. Koalisyon donemlerinde işadamlarımız onunu goremediği icin ulkemiz yatırım yapılamaz hale gelinmiştir. Bu yuzden bu sistemin bir an once değişmesi gerekmektedir. Değerli Oda Başkanım Sayın Mehmet Ozyurt Nizip in sorunları ile ilgili istişarelerde bulunduk. Biz bu sorunlarla ilgili butun vekil arkadaşlarımızla buyukşehir belediyesi ve ilce belediye başkanımızla oturup Nizip ile ilgili ne yapılacaksa, ne eksiğimiz varsa bunlarım hepsini takip edeceğiz. Gaziantep Turkiye nin lokomotif şehri Nizip ise Gaziantep in lokomotif ilcesi o yuzden Nizip e hizmetlerimizi arttırarak devam edeceğiz dedi.

Gercekleşen ziyarete Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan, Gaziantep Buyukşehir Belediye Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, Gaziantep Cevre ve Şehircilik İl Muduru Hasan Alan, Nizip Vergi Dairesi Muduru Gulay Mızraklı, Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, NTO Yonetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Polat, NTO Yonetim Kurulu ve Meclis Uyelerinin yanısıra cok sayıda NTO uyesi ve vatandaş katıldı.