Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Dubai'de gıda fuarına katıldıklarını ve Turkiye nin hedeflerine ulaşmasında ihracatın onemli olduğunu, bunun icin de yurtdışı fuarların iyi analiz edilmesi gerektiğini belirtti.
Ozyurt, Turkiye nin dunya arenasında daha da etkili olabilmesi icin de iş dunyasının ihracatı artırması gerektiğini soyledi. Ozyurt, Turkiye nin son 15 yılda ihracatta buyuk işlere imza attığını, bunda da işadamlarının fedakarlığı ve akılcı yatırımlarının etkili olduğunu ifade etti. Fuarların ihracatın artırılmasında tesirli olduğuna dikkati ceken Ozyurt, Oda olarak uyelerinin yurt ici ve yurtdışı fuarlara katılmasını teşvik ettiklerini dile getirdi. Ozellikle yurtdışında gercekleştirilen marka fuarları kacırmadıklarını soyleyen Ozyurt, şoyle devam etti:
"Turkiye nin hedeflerine ulaşmasında ihracatımız onemli, bunun icin de yurtdışı fuarların iyi analiz edilmesi gerekiyor. Dunyanın farklı coğrafyalarında gercekleştirilen fuarları onceden analiz ediyoruz. Bu incelemelerin sonunda iş dunyamıza katkı sağlayacağına inandığımız fuarlara katılıyoruz. İhtisas fuarlarının yanı sıra ihracatın artırılmasında etkili olacağına inandığımız fuarlara yuksek katılım sağlıyoruz. En son uyelerimizin Dubai de duzenlenen ‘Gulfood 2017 Uluslararası Gıda Fuarı na katılmalarını sağladık. Bu fuarın gıda sektoru icin onemli olduğunu inanıyoruz. Firmalarımız fuarda hem hali hazırdaki muşterileriyle goruşme imkanı buluyor hem de yeni iş bağlantıları yapıyor. Fuara katılan Gaziantepli firmalarımız katılımcılar tarafından buyuk ilgi goruyor. Bu da biz iş dunyası temsilcilerini ziyadesiyle mutlu ediyor. Tabi ki ilgi ve guven bir anda olmadı. Firmalarımızın gecmişten bugune gercekleştirdiği calışmalar ve kaliteli urun ihracatı markalarımızı bir adım one cıkardı. Şimdi yurtdışında Turk menşeli urunlere buyuk guven duyuluyor. Bu nedenle şirketlerimizin ‘Gulfood 2017 Uluslararası Gıda Fuarı ndan eli dolu doneceklerine inanıyorum."
Gıda sektorunun Turkiye ekonomisine katkısının her gecen yıl arttığına dikkati ceken Ozyurt, bu alanın istihdam ve ihracatta da stratejik konuma sahip olduğunun altını cizdi. Ozyurt, gelecek yıllarda ulkelerin gıda ithalatını daha da artıracağının ongorulduğunu, bundan dolayı iş dunyasının stratejisini bu ongorulere gore belirlemesi gerektiğini sozlerine ekledi.