Nizip Ticaret Odası (NTO) Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, acıklanan ocak ayı ihracat verilerinin iş dunyasına moral verdiğini soyledi.

NTO Başkanı Ozyurt, ocak ayı ihracat verilerine ilişkin yaptığı acıklamada, zorlu gecen 2016 yılının ardından 2017 nin ilk ayında acıklanan ihracat rakamlarının iş dunyasını mutlu ettiğini belirtti.

Turkiye nin doğusundan batısına, kuzeyinden guneyin butun şehirlerin ulke ihracatına katkı sağlamak icin calıştığını ifade eden Ozyurt, Zor ve sıkıntılı bir yılı geride bıraktık ve yeni yılın yeni başlangıclara vesile olmasını diledik. Ocak ayı sonunda acıklanan ihracat verileri 2017 icin umut oldu. Umudumuzu taze tutup her alanda başarılı bir yıl gecireceğimize inanıyoruz dedi.

Turkiye İhracatcılar Meclisi (TİM) verilerine gore ocak ayı ihracatının yuzde 15 artışla 10 milyar 528 milyon dolar olduğunu ve bu rakamla son 49 ayın artış rekorunun kırıldığını vurgulayan Ozyurt, bu alanda alınan başarının diğer alanlara da yayılmasını umit ettiğini ifade etti. 2017 nin atılım yılı ilan edildiğini vurgulayan Ozyurt, ilk atılımın ihracatla yapıldığını ve bu atılımın sene sonunda belirlenen hedeflere ulaşılmasında etkili olacağını dile getirdi.

Bu yıl icerisinde yatırımların da artacağına dikkati ceken Ozyurt, iş aleminin dunyanın farklı ulkelerine ihracat yaparken, ihracat yapılan ulkelerdeki iş insanlarını da Turkiye ye yatırıma davet etmeleri gerektiğini kaydetti. Bu davetin karşılık bulacağına inandığını belirten Ozyurt, Turkiye bulunduğu coğrafi konum itibariyle hem Avrupa ya hem Asya ya hem de Ortadoğu ya yakın bir ulke. Bu nedenle Turkiye yatırım yapacak yabancı yatırımcılar icin onemli bir ulkedir şeklinde konuştu.

Gaziantep in ihracat rakamlarına da değinen Ozyurt, kentten ocak ayında 493 milyon 943 bin dolar ihracat yapıldığını belirtti. Kentin Turkiye nin en cok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini koruduğunu soyleyen Ozyurt, ihracatın artırılmasında emeği gecen iş dunyasını tebrik ederek, Ocak ayı ihracat verileri iş dunyasına moral verdi. Yeni başarılar icin mucadele etmeye devam etmeliyiz diye konuştu.