Nizip zeytin ve zeytinyağında bu yıl rekoltenin duşuk olduğunu belirten Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt Son gunlerde Gaziantep ve cevresinde etkili olan kar ve yağmur yağışların artması ile kışın bereketli gecmesi, gelecek yıl zeytin ve zeytinyağında ki rekolteyi de arttıracak. dedi.

Nizip zeytinyağında kuraklık ve sulamanın yapılamaması nedeniyle gecen yıl rekoltenin 12.500 ton iken bu yıl 540 ton civarında gercekleşmesi beklendiğini belirten NTO Başkanı Ozyurt sozlerini şu şekilde surdurdu: İlcemizde yaklaşık 200.000 dekar alanda 5 milyon ağacın uzerinde herhangi bir kimyasal mucadele olmadan doğal olarak organik zeytin uretimi yapılmaktadır. Zeytincilik Nizip icin Antep Fıstığından sonra ikinci sırada yer alan onemli sektorlerden birisidir. Nizip te 30 adet zeytinyağı işletmesi bulunmaktadır ve bu işletmelerde istihdam edilen personel ve aileleri ortalama 20.000 kişi gecimini sağlamaktadır. Fırat Nehri kıyısındaki mozaikleriyle unlu Zeugma Antik Kenti'nde yurutulen kurtarma kazılarında ulaşılan kalıntılara gore 5-6 bin yıldır Nizip te zeytinciliğin yapıldığını gostermektedir. Turk Patent Enstitusu'nden 2012 yılında "Nizip zeytinyağı" coğrafi işareti alınarak kalitesi ve farkı tescillenmiştir. Bolgemizdeki en yaygın ceşit Nizip Yağlıktır. "Nizip Zeytinyağı" geleneksel Turk mutfağına ait bir yağdır. Zeytin ağacının olgun meyvelerinden mekanik yolla elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olan, berrak yeşilden sarıya değişen renkte, kendine ozgu tat ve kokuda, doğal olarak tuketilebilen bitkisel kaynaklı onemli bir yağdır. Nizip Zeytininin yağ oranı; olgunlaşma evresi, iklim şartları ve toprak yapısının ozelliğine dayalı olarak diğer bolgelere nazaran % 35 37 daha yuksektir. Zeytinlikler genellikle duz ve verimli kırmızı topraklar uzerinde bulunur. Ağaclar arasındaki mesafe cok fazla değildir. Tatlı su kaynaklarına yakın olması (Fırat nehri) ve yıl icindeki ortalama yağış miktarının yeterli olması halinde meyvelerin verimliliği yuksek olur. Buna bağlı olarak elde edilen zeytinyağının da kalitesi yuksek olur. Coğrafi işaretin turu mahrec işareti ise uretim alanında gercekleşmesi zorunlu bulunan ozellikler Nizip zeytinyağı; Nizip Yağlık zeytininden elde edilmektedir. " ifadelerini kullandı.

Turkiye Genelinde Rekolte Yuksek Olduğu İcin Fiyatları Cok Fazla Etkilemiyor

Bu sezon ilcede rekoltenin duştuğunu ancak Turkiye genelinde rekoltenin yuksek olduğuna dikkat ceken Ozyurt sozlerini şu şekilde surdurdu Turkiye genelinde rekoltenin yuksek olduğundan dolayı zeytinyağı fiyatları cok fazla etkilenmektedir. Bu yıl ciftcilerin onemli kısmı elde ettikleri urunu kendi ihtiyacları icin kullanırken, sadece buyuk ureticiler piyasaya satmaktadır. Ancak ilcemizde zeytinin var yılında ortalama yıllık 13 bin ton, zeytinyağı uretilmektedir. Bu da Nizip i Turkiye nin onemli zeytin ve zeytinyağı ureticisi ilcelerinden biri haline getirmektedir. Gaziantep ten 10 ayda 16 milyon 613 bin dolar değerinde zeytin ve zeytinyağı ihrac edilmektedir. Nizip Ticaret Odası olarak bu rakamların daha da artması icin yurticinde ve yurtdışında calışmalarımız devam etmektedir. dedi.