Nizip Ticaret Odası (NTO) uyeleri, Turkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde gectiğimiz 2 Aralık Cuma gunu imzalanan protokolle hayata gecen TOBB Nefes Kredisi ne bugunden itibaren başvuru yapılabilecek.

Nizip Ticaret Odası uyeleri icin Oda tarafından 150 bin liralık kaynak sağlandığını belirten NTO Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Odanın kaynağın yanı sıra TOBB tan gelecek kaynak ile birlikte yaklaşık 1,5 milyon liralık bir kredi hacmi oluşturuldu. dedi.

Kredinin yuzde 85 lik oranının kefaleti ise Kredi Garanti Fonu tarafından verileceğini ifade eden NTO Başkanı Ozyurt sozlerini şu şekilde surdurdu: Nizip Ticaret Odası uyelerinin kullanacağı kredilerde ust limit 100 bin lira olacak ve Oda uyeleri krediyi 1 yıl vadeli olarak kullanabilecek. Kredinin brut faiz oranı aylık %0,825, yıllık % 9,90 olacaktır. Bu kredinin kullanılması piyasaya olumlu bir şekilde yansıyarak KOBİ lerimizin nefes alacağını duşunuyoruz. Kredinin kullanımından sonraki surecte butun bankalarımızın da kredi faizlerini duşureceklerini ve bunun da bir sinerji yaratarak, piyasalara olumlu yansıyacağı kanaatindeyiz. Bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 TL ve Hazine Musteşarlığı nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında uyelerden herhangi bir masraf komisyon talep edilmeyecektir. Kredi değerlendirme surecinde TOBB ve oda-borsalar kredi talep eden firmalar uzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir. Kredilendirmelerde tum risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine Musteşarlığı nın sağladığı destekle Kredi Garanti Fonu A.Ş. ne ait olacaktır. Kredi anapara donuşleri tekrar kredi olarak kullandırılmayacaktır. Uyelerimiz duşuk faizli Nefes Kredisine başvurabilmek icin Odamızdan TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İcindir ibareli faaliyet belgesi alarak bugunden itibaren T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank Nizip şubelerine başvuru yapabilirler. diye konuştu.