Nizip Ticaret Odası (NTO), yeni pazar arayışı kapsamında Malezya ya iş gezisi duzenledi.

NTO Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, yaptığı acıklamada, gecen yıl yururluğe giren serbest ticaret anlaşmasıyla Turk işadamları icin avantajlı pazar olan Malezya da onemli goruşmeler yaptıklarını soyledi.

Ulke hedeflerine katkı sağlamak amacıyla farklı kıtalara acıldıklarını belirten Ozyurt, Nizipli işadamlarını dunyaya acmak icin farklı ulke pazarlarını incelediklerini ifade etti.

Alternatif ihracat rotaları ortaya cıkarmak icin hedef pazarlar aradıklarını vurgulayan Ozyurt, bu kapsamda Nizipli işadamlarıyla Malezya pazarını incelediklerini kaydetti. Gaziantep in ihracatında ilk sıralarda bulunan ulkelerin buyuk emekler sonucu bu seviyeye getirildiğini anlatan Ozyurt, şoyle devam etti:

Şimdi mevcut pazarları koruyarak hedef ulkeler belirlemek zorundayız. Gitmediğiniz ulke hakkında yorum yapamaz, hedef belirleyemezsiniz, bu nedenle ulkelerin taleplerini yerinde goruyor, sonra bu talepleri karşılamak icin calışıyoruz. Malezya da onemli goruşmeler yaptık, şimdi bu pazara ağırlık verip ihracatımızı artırmak istiyoruz diye konuştu.

Gaziantep ten Malezya ya ihracatın istenilen seviyede olmadığını vurgulayan Ozyurt, bu rakamın artmasının ikili goruşmelerle mumkun olacağını ifade etti. Malezya nın Turk ihracatcısının cok tanımadığı bir ulke olduğuna dikkati ceken Ozyurt, Turk ihracatcısı Uzakdoğu pazarını yeteri kadar tanımadığı icin bu ulkeyle ticaretimiz yeterli seviyeye gelememiş. Coğrafi uzaklık ve ulaşım imkanlarının yetersizliği ticareti olumsuz olarak etkilemektedir. Ancak Malezya gelecek yıllar icin kendine onemli hedefler koyan bir ulke. Biz de hem Malezya yı hem de ihtiyac duyulan urunleri tespit amacıyla iş gezisi duzenledik. Bu gezinin meyvelerini alacağımıza inanıyorum ifadelerini kullandı.

Malezya da Gaziantep i anlattılar

Ozyurt, iş gezisi kapsamında pazar incelemesinin yanı sıra Gaziantep i de tanıttıklarını vurgulayarak, Gaziantep in onemli bir ticaret ve sanayi şehri olmasının yanı sıra gastronomisiyle dunyanın hayran kaldığı bir şehir olduğunu ve kultur turizmiyle one cıktığını anlattık dedi.
Gaziantep in f arklı ozelliklerini anlatarak Malezyalı işadamlarını kente davet ettiklerini belirten Ozyurt, Malezya dan bir grup işadamının kısa sure icinde Gaziantep e geleceğini kaydetti.