2013 Yılı Zeugma Arkeoloji Projesi kapsamında yürütülecek olan çalışmaların yaklaşık olarak 2,5 ay sürmesi planlanmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl ki çalışmaların finans öz kaynağını Kültür Ve Turizm Bakanlığı sağlamaktadır. Bunun dışında Türkiye İş Bankası, Verbundplan Birecik A.Ş. ve Ankara Üniversitesi' ve çeşitli kurum ve kuruluşların maddi ve ayni yardımları ile çalışmaları gerçekleştirilecektir.

2013 yılı çalışmaları arkeolojik kazılar, konservasyon -restorasyon çalışmaları, çevre düzenlemesi, alt yapı çalışmaları ve bilimsel yayına dönük çalışmalar kapsamında gerçekleştirilecektir. Arkeolojik kazıların Muzalar evi olarak adlandırılan Roma Evi'nde, Belkıs Tepe Tapınak alanında ve kentin Hellenistik Agorasında yürütülmesi planlanmıştır.

Restorasyon ve konservasyon çalışmaları Dionysos ve Danae Evleri Korugan Yapısı altında yer alan Roma konutlarında ve ayrıca kazı çalışmalarında ortaya çıkarılacak olan mimari ve küçük buluntular üzerinde gerçekleştirilecektir.

Yaklaşık 40 uzman ve işçinin yer alacağı 2013 yılı kazı çalışmalarına başta Ankara Üniversitesi olmak üzere Türkiye'nin çeşitli Üniversitelerinden gelen öğrenciler, öğretim üyeleri ve artlaştırmacılar katılacaktır. 2013 yılı arkeolojik çalışmaların 15 Eylül 2013 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır.