Zeugma Antik Kenti'ndeki kazı ve kurtarma çalışmalarındarestorasyon, konservasyon, çevre düzenlemesinin yanında su altındaki tarihibuluntular gün ışığına çıkartılacak.

Antik kentteki 2013 kazı ve kurtarma çalışmalarınabaşlandı. Bu yıl ki faaliyet planında restorasyon, konservasyon,çevre düzenlemesinin yanında su altındaki tarihi buluntular gün ışığınaçıkartılacak.

Kazı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya FakültesiÜyesi Prof. Dr. Kutalmış Görkay, yaptığı açıklamada, ZeugmaArkeoloji Projesi kapsamında başlayan kazı çalışmalarının eylül ayı ortalarınakadar devam edeceğini belirtti.

Çalışmalarda güzel ve tarihi kalıntılara rastlamayı temenni ettiklerini dilegetiren Görkay, katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekküretti.

Antik kentteki kazılara 2007'de başladıklarını anımsatan Görkay, şunlarıkaydetti:

"Muzalar Evi'ndeki kazı çalışmalarına bu yılda devam edeceğiz. Bunundışında Agora'da sondaj tarihlemeyi bilimsel problemlere yönelik çalışma,Belkıs tepe tapınağın da ise farklı bir çalışmamız olacaktır.Bunun yanında bölgede AKUT'un desteğiyle su altı çalışmaları yapmayıplanlıyoruz. Ayrıca Dionysos ve Danae evlerinde restorasyon ve konservasyonçalışması yaparak büyük bir kısmı bitmesi planlanan çalışmalardan sonraziyaretçilere mimari dokuyu ve mozaikleri yerlerinde görmelerinisağlayacağız."

Görkay, 8'inci yılına girdikleri Zeugma kazılarındaayrıca şimdiye kadar yaptıkları çalışmaların sonuçlarını görmekamacıyla çeşitli sondaj ve değerlendirme yapacaklarını dile getirdi.

Bu yıl ki bilimsel araştırmalara yabancı öğretim üyesi ve öğrencilerin yer almayacağınıhatırlatan Görkay, çalışmaları uzman arkeolog, bilim adamı, teknik ekip veişçi kadrosundan oluşan 40 kişilik bir ekiple yapmayı düşündüklerini anlattı.