AlmanyaEkonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel, Nizip İlçesi'ndekiSuriyeli sığınmacıların barındığı konteyner kenti ziyaret etti. Alman BakanNiebel, Temmuz ayı itibariyle 5 bin Suriyeli sığınmacıyı Almanya'ya kabuledeceklerini söyledi.

AlmanyaEkonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel, beraberinde Suriyelisığınmacılardan sorumlu Koordinatör Vali Veysel Dalmaz ilebirlikte Nizip KonteynerKenti'ni ziyaret etti. Suriyelilerle sohbet eden Alman bakan Niebel, kentiçerisindeki marketleri gezdi. Vali Veysel Dalmaz, Türkiye'ninsığınmacı Suriyelilere en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştığını belirterek,"Türkiye'nin gösterdiği duyarlılığı Birleşmiş Milletler ve diğer ülkelerin de göstermeleriniistiyorum" dedi.

Alman Bakan Dirk Niebel ise Suriyeliler'e yönelik yapılanyardımlarının sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Federal AlmanyaCumhuriyeti'de benzer çalışmalar içerisinde yardımlarını sürdürüyor.Yardımlarımız 25 milyon Euro'luk yardımla yeniden tekrarlayacaktır. Böylelikle Almanya hükümetiolarak Suriyelilere yönelik toplam 165 milyon Euro harcamış olacağız. Ayrıcabugün hükümetimiz tarafından yapılan açıklamada ise yine güzel bir kararalınmış ve bu karar doğrultusunda hükümetimiz Temmuz ayı itibariyle ilk olarak5 bin Suriyeli sığınmacıyı Almanya'yakabul etmeye başlayacaktır. Son zamanlarda Almanya olarakSuriyeliler hem insani yardım hem de savaş ortamında yaralanmamaları içinkurşun geçirmez yelekler gönderiyoruz. Bunun dışında biz oradaki savaşın bir anönce son bulması için bir siyasi çözümün olmasını istiyorum."

Alman Bakan Niebel ve Koordinatör Vali Veysel Dalmaz,konuşmaların ardından konteyner kentten ayrıldı.