Nizip Ticaret Odası Gaziantep Şehitkâmil Kültür ve KongreMerkezi'nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğlu nun katılımıyla gerçekleştirilen ''Gaziantep İl-İçe Oda /Borsaları Müşterek Toplantısı'na katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmehedefini ilk TOBB açıkladı. Şimdi de kişi başına düşen geliri 2,5 katı artırmakistiyoruz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Gaziantep'teki oda ve borsalara seçimlerinardından "hayırlı olsun" ziyaretinde bulunduklarını söyledi. Seçimlersonucunda göreve gelen sanayi, ticaret ve borsa başkanlarıyla yeniyönetimlerini kutlayan Hisarcıklıoğlu, ''Önümüzdeki dönem Anadolu'nun şahakalkması lazım" diye konuştu.

- ''Gaziantep oda ve borsaları 5 yıldızlı hizmetveriyor"

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un ülkenin en demokratik kurumuolduğunu savundu. Kurumda demokrasinin en önemli kuralına göre alttan yukarıdoğru seçim gerçekleştirildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de mahalli vegenel seçimlerden sonra en fazla oyun da oda ve borsa seçimlerindekullanıldığına dikkati çekti.

TOBB tarihinde en yüksek rekabetin olduğu ve en çok adayınyaraştığı seçimi bu dönemde yaşadıklarını anlatan Hisarcıkıloğlu, toplantısalonunda bulunan başkanlara seslenerek, şunları söyledi: ''Bundan sonraGaziantep ekonomisinin sorumluluğu sizlerin üzerine bindi. Geçmişte başarıylaaldığınız bayrağı şimdi ileriye götürmek size ait. Türkiye'nin markaşehrisiniz. Türkiye'nin en fazla örnek aldığı bir şehrin ekonomisinintemsilcilerisiniz. Gaziantep başarısının mimarları siz ve temsil ettiğinizkitlelerdir.''

Gaziantep'in birlik beraberliğinin bozulmamasını temennieden Hisarcıklıoğlu, ''Sizin hedefleriniz daha büyük. Her gittiğim yerde'maşallah' diyerek, sizi örnek gösteriyorum. Başarı hikâyenizin arkasındaGaziantep'teki birliktelik var'' diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Gaziantep'teki oda ve borsaların beşyıldızlı hizmet verdiğini kaydetti. TOBB'un çalışmalarından da bahsedenHisarcıklıoğlu, Türkiye'nin en büyük kadın ve genç girişimciler kurulunukurduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: ''Bunun sonuçlarını bugüngörüyoruz. Bu salonda da tecrübe var, genç var, kadın var. Bunu iyiharmanlarsak, bizim bileğimizi kimse bükemez. İşte Gaziantep bunu yapmış.Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini ilk TOBB açıkladı.Şimdi de kişi başına düşen geliri 2,5 katı artırmak, Avrupa ile Asya arasındaTürkiye'nin sanayi devi olmasını istiyoruz. Anadolu'yu karış karış gezdik,ayağa kaldırdık. Anadolu ile beraber ihracat atılımı yaptık. Türkiye gerçekgücünü buldu, şimdi artık Anadolu ayağa kalktı. Yeter mi? Yetmez. Şimdiönümüzdeki dönemde Anadolu'nun şaha kalkması lazım. Sizler ve sizin temsilettiğiniz kitlelerle şaha kalkacak. Özellikle Anadolu'da bu işin bel kemiğisizlersiniz. Bir an önce ülkemizi zenginleştirme hedefi doğrultusunda hızlailerlememiz lazım. Antep bu konuda rol model.''

2002 yılında 620 milyon dolar ihracat yapan Gaziantep'ingeçen yıl yaklaşık 6 milyar dolar ihracat yaptığının altını çizenHisarcıklıoğlu, ''Bu müthiş bir başarı hikayesi, ama yetmez. Antep hedeflerineyeni bir şey daha koymalı, hedefi dünya şehri olmalı. Antep'in 10 yıl sonra birdünya şehri olacağına inanıyorum. Artık yatırımcılar yatırım yapmak içinsizlerle ortak olmak için Gaziantep'e gelecek'' diye konuştu.

- "Her kente akademik danışman"

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un yürüttüğü faaliyetleri ve yeni dönemprojelerini de anlatarak, bankaların KOBİ'lere uyguladığı faiz oranlarını tekhaneye indirmek için çalıştıklarını söyledi.

Vadeli alacakları binde 4 sigorta edecek sistemi yürürlüğekoyduklarını belirten Hisarcıkloğlu, ücretsiz hukuk danışma ile teşvik danışmamerkezini devreye sokacaklarını, odalarda iyileştirmeye gideceklerini, herkente birer akademik danışman vereceklerini kaydetti.

Bütün illerde mesleki eğitimden artık oda ve borsalarınsorumlu olacağını, yenilikçilik merkezleri açacaklarını, odaların hepsinindünyaya açılım merkezi haline geleceğini vurgulayan Hisarcıkloğlu'na,konuşmaların ardından, oda ve borsa başkanları tarafından bakır işlemeli sürahihediye edildi.

Toplantıya Nizip TicaretOdası'nı temsilen NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, NTO Meclis BaşkanıMustafa Doktoroğlu, NTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Polat, NTOMeclis Üyeleri, Coşkun Güzel, Habeş Şeker, Ali Kaya, Ömer Çapan, Ersin Özdemir,NTO Danışma Kurulu Üyeleri Şakir Öztekin, Orhan Budak, NTO Genç GirişimcilerKurulu Üyesi Mehmet Emin Şimşek, NTO Genel Sekreteri Serpil Gündoğdu ile diğeroda ve borsaların başkan