Kelaynak Kuslarinin 'spermleri' dondurulacak

--------------------------------------------------------------------------------
Nesli tükenmekte olan kelaynak kuslarinin spermleri alinarak dondurulacak. Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekani Prof. Dr. Nafiz Yurdaydin, kuslarinin spermlerinin dondurma projesini hayata geçirmek için çalismalara basladiklarini söyledi.

1950’li yillardan günümüze Birecik’e gelen kelaynak sayisinda gözle görülür azalmalar oldugu ve 1991 yilinda Körfez Savasi’ndan sonra ise hiç kelaynak kusunun Birecik’e gelmedigi belirtildi. Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekani Prof. Dr. Nafiz Yurdaydin, kelaynaklarin dünya kültür mirasi olarak nesillerinin devamini saglamak amaciyla yeni bir proje tasarladiklarini belirtti. Prof. Dr. Yurdaydin, kelaynaklarin dünyada 2 ülkede bulundugunu, bunlardan birisinin Türkiye’de Birecik Ilçesi, digerinin ise Fas’ta oldugunu kaydetti. Kelaynaklarin kisi Nil Vadisi-Kizildeniz ve Sattül-Arap-Basra Körfezi’nde geçerek Subat ayinda Birecik’e geldigini vurgulayan Prof. Dr. Nafiz Yurdaydin, "Kelaynak kuslari, Sanliurfa’nin Birecik Ilçesi’nde yasiyor. Bu kuslarin devamini saglamak ve varliklarini sürdürebilmek için onlarla ilgili bir proje tasarladik. Erkeklerden alinan spermleri uygun sulandiricilarla sulandirip, dondurup muhafaza etmek istiyoruz. Çünkü bu olabilen bir yöntem ve önemli biyoteknolojik bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulayanlarin basinda Türkiye geliyor. Suni tohumu dünyada uygulayan ilk ülke Çarlik Rusya’sidir. Daha sonra 1926’da genç Türkiye Cumhuriyeti bunu uygulamaya koydu" diye konustu.

Çalismalarinin yogun bir sekilde devam ettigini belirten Prof. Dr. Nafiz Yurdaydin, "Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde ülkemize özgün irklardan safkan Arap ati, Ankara tekesi (keçi) ve Kangal çoban köpeginin spermalarini aldik, dondurduk ve yillardan beri muhafaza ediyoruz. Istenildiginde disilere nakletmek üzere de tohumunu kullanabiliyoruz. Normal yavrular elde edebiliyoruz. Bu çalismalarla ortaya konuldu. Bu çalismalardan esinlenerek bölgeye özgü irk olan ve ülkemizde sadece Birecik Ilçesi’nde yasayan kelaynak kuslarinin da spermlerini dondurmayi tasarliyoruz. Bunlardan sperm almak biraz güç. Vahsi yasam biçimleri var ve tek eslilik söz konusu. Bunu da çözmek için erkeklerden mutlaka sperm alinmasi gerekiyor. Böyle bir proje hazirladik" seklinde konustu.

Alinacak spermlerin uygun ve teknik yöntemlerle sulandirip, dondurup yillarca muhafaza edilebildigini kaydeden Prof. Dr. Nafiz Yurdaydin, "Istenildiginde vahsi dogal kosullarinda ve hayvanat bahçelerinde, bu spermalari yetistirmede kullanip, yeni yavrular elde etmek mümkün. Kelaynak neslinin sürekliligini saglamak en büyük amacimiz. Bunlarin nesilleri kesinlikle devam eder. Yaptigimiz diger çalismalar ile diger türlerde ortaya koyduk. Çevre kosullarindan, beslenme kosullarindan ileri geliyor. Bunlarin daha düzenli yasayabilecegi ortamlar saglandiginda, dogal kosullarla uygun beslenme saglandiginda, saglik kosullarina cevap verildiginde, sagliklari ile ilgili yetismis veteriner hekimler bunlarin yetistirildigi yerlerde görev aldiginda hiç bir sorun kalmaz, yillarca yasayabilirler. Bunlarin nesillerinin saglanmasi, spermlerinin alinmasi için Milli Parklar tarafindan gerekli iznin verilmesi gerekiyor. Bu konuda girisimlerimizi sürdürüyoruz" dedi.--------------------------------------------------------------------------------

Okunma: 47
Oy/Yorum: Rating:0 Votes:0 (Rating Scale: 1 = worst, 10 = best)
Tarih: 13.11.2004
Yazar/kaynak: Bekir Sen
Yazar iletişim: Bekir Sen'in özel haberi.... Isim gösterilmeden alinti yapilamaz
Gönderen: bekirsen
Yorum: 0 Yorumlar | Oyla ve yorum ekle


--------------------------------------------------------------------------------