Kültür ve Turizm Bakanligi tarafindan Istanbul'da yapilacak NATO Zirvesi kapsaminda Topkapi Müzesi'nde sergilenmesi için sandiklara yüklenen Zeugma mozaiklerinin hasar gördügü ortaya çikti. Gaziantep Valiligi tarafindan olusturulan komisyon sandiklari açtiginda, yüklenen mozaiklerin tahrip oldugu anlasildi. Mozaiklerde kirilma, tesseralarda (taslarin her birine verilen isim) dökülmeler, panel ile mozaik arasinda ayrilmalar olustugu tespit edildi.

Reçineler eriyip akmis Bunlarin yani sira mozaikleri tasiyan sandiklar firinlanmamis ahsap olarak kullanildigindan küflenme, mantar ve tahtalarin üzerinde reçineler meydana geldigi görüldü. Komisyonun fotografli raporunda su ifadelere yer verildi: "Paketlemede firinlanmamis, islak ve emprenye (mantara ve küfe karsi ahsabin güçlendirilmesi) edilmemis çam tahtasi kullanilmis. Sandiklarin çogunda mantarlanma, küflenme olusmus. Çam tahtalarin müzenin içindeki sicaklikta kurumasi nedeniyle içindeki mozaikleri gösterecek genislikte açilmalar olmus. Reçineler eriyip akmaya baslamis. Sandik tahtalarinin yüzde 40'inda egilmeler ve çarpilmalar ortaya çikmis. Mozaik paneller arasina sadece 3 santimetre kalinliginda sünger yerlestirilmis. Metrekaresi 70 - 80 kilo olan mozaik paneller üst üste istiflendiginde aradaki süngerin yetersizligi açiktir. Mozaik panolarla sandik arasina konulan straforlar da agirligi tasimayacak niteliktedir. Stabil olmayan süngerler üzerine konulan mozaik panellerin bazilarinda çatlamalar olusmus. Mozaiklerin çogunun kenarlarindaki tesseralarda dökülmeler olusmus."

Mahkemelik olmustu

Kültür ve Turizm Bakanligi mozaikleri Istanbul'a tasimaya karar verdikten sonra Gaziantep'teki 120 sivil toplum örgütü, konuyu mahkemeye götürmüstü; mozaiklerin il disina çikarilmasinin sakincali oldugunu iddia etmisti. Hem bölge Idare Mahkemesi'nde hem de Gaziantep Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açilmisti. Bölge Idare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma karari vermisti. 2. Asliye Hukuk Mahkemesi ise mozaiklerin tasinmamasina yönelik ihtiyati tedbir koymustu. Ancak daha sonra 1. Asliye Hukuk Mahkemesi bu tedbiri kaldirmisti. Ve mozaiklerin nakli konusunda sorun kalmamisti

Gönderen: admin