2 May., 2000 'de http://www.ntvmsnbc.com/news/3697.asp?cp1=1 ' de çikan bir habere göre

Gaziantep’in Nizip Ilçesi’ne bagli Belkis Köyü sinirlari içerisinde, Firat Nehri kiyisinda yer alan antik Zeugma Kenti’nde yapilan kurtarma kazilarinda, savas tanrisi Mars’in heykeli bulundu.
Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Hakki Alhan, yaptigi açiklamada, Roma Villarinin bulundugu alanda yürütülen kazilar sirasinda, iri erzak küpleri arasinda bulunan savas tanrisi Mars (Ares) bronz heykelin, 150 santimetre büyüklügünde oldugunu söyledi. Ayakta duran Mars’in, basinda migfer bulundugunu belirten Alhan, “Sol elinde, üzerinde mizrak tuttugu kalkan bulunuyor. Havaya kaldirdigi sag elinde ise yilan var. Çok nadir görülen ve paha biçilmez degeri olan bir heykeli bulduk. Mutluyuz” dedi.

M.S. II. YÜZYILA AIT
Heykele ulasmak için 6 metre topragi kazdiklarini kaydeden Alhan, “M.S. II. yüzyila ait olan heykel üzerinde, M.S. 252 yilinda Safani Krali Sapur I tarafindan yakilip yikilan villaya ait yanginin izleri var” diye konustu. Alhan, 4. Lejyon kampinin konuslandigi alanda bulunan heykelin ortaya çikarildigi villanin, yüksek rütbeli bir komutana ait oldugununtahmin edildigini bildirdi.
Gaziantep Kültür Müdürü Hasan Eliaçik ise kurtarma kazisi yapilan alanin yaklasik 1 ay sonra Birecik Baraji gölü sulari altinda kalacagini animsatarak, zamana ihtiyaçlari oldugunu ifade etti. Eliaçik, bulunan mozaikler ve heykellerden daha kiymetlilerini gün isigina çikaracaklarina inandigini, bu nedenle kendilerini süre taninmasini istediklerini anlatti.

Gönderen: admin