<p class="style9" align="center" "style15" Haber: www.Nizipdenge.com

http://www.Nizipdenge.com/uploadresimler/haberler/r_20070327175148_valii.jpg[/IMG] .
<div class="style9" align="justify" Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı yayınladığı basın bildirisinde Dünya Tiyatrolar Gününü kutladı. Vali Kamçı;27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, geçmişi insanlık tarihi kadar eski olan tiyatronun geliştirilmesi, topluma sevdirilmesi, dünya tiyatroları arasındaki iletişim ve etkileşimin artırılması açısından önemlidir.

Toplumların düşünce sistemleri ve gelişim süreçlerine paralel bir yapıda gelişen tiyatro sanatı, iyi kötü tüm yanlarıyla insanı yine insana anlatmakta ve toplumsal kültürün gelişim süreçlerine hız kazandırmaktadır. Kaynağını insanın özündeki etkileme, etkilenme isteğinden alan ve insanın kendi dünyasına dışardan bakmasını sağlayan tiyatro, aynı zamanda, toplumların değer yargılarını, kültürlerini, heyecan ve üzüntülerini birebir, canlı ve insan sıcaklığı ile sahneye yansıtma ustalığıdır.

Bir ülkenin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasındaki temel ölçütlerden biri, o ülkenin kültür ve sanatının evrensel anlatım imkanları ile anlatmadaki başarısı ve ulaşabildiği kitlelerin yoğunluğudur. Kişiyi tek boyutlu düşünceden kurtararak kendini tanıma, yaşamını yönlendirme, özeleştiri yapma ve iyi vakit geçirme işlevlerini yerine getiren tiyatroların gelişmesi için, toplumun tiyatroya ilgi göstermesi gerekir. Çünkü sanat bir toplumun ruhu, rengi ve aromasıdır.

Cumhuriyetimizin mimarı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün &ldquo;Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.&rdquo; sözü sanatın, hayatımızdaki yerini ve gerekliliğini veciz bir şekilde ifade etmektedir.

İlimizin, sanayi ve ticaret alanındaki gelişmişliğinin yanı sıra kültürel ve sanatsal alanda da gelişmesi için, bu alandaki profesyonel ya da amatör tüm çalışmaların desteklenmesi gerekir.

Bu duygu ve düşüncelerle &ldquo;27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü&rdquo;nü kutlar; her günün tiyatrolarımız ve sanatçılarımız adına, daha güzel günlerin habercisi olmasını dilerim. dedi. </div