ÇANAKKALE RUHUNU KENDİMİZE ŞİAR EDİNMELİYİZ
Milletimizdeki ezelden beri gelen bağımsızlık tutkusunun destansı sayfalarından birisi olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. yıldönümünü gururla kutlarken, bizlere bu gururu yaşatan 250 bin şehidimizi ve şanlı ecdadımızı da minnet ve saygıyla bir kez daha anıyoruz.
18 Mart 1915, bağımsızlığımızı milli karakterimizin değişmez parçası olarak bütün dünyaya gösterdiğimiz ve bizden kat be kat güçlü olan düşmanlarımızı `Çanakkale Geçilmez!’ diyerek bozguna uğratarak yazdığımız şanlı destanımızın tarihidir.
Milli şairimiz Mehmet Akif’in o muhteşem şiirindeki ‘ Bedr’in aslanları ancak bu kadar şanlı idi’ mısraında ifade ettiği gibi, Çanakkale, adsız kahramanların iman dolu göğüslerini siper ederek kanlarının son damlasıyla yazdıkları gurur destanımızdır.
Çanakkale destanı, her fırsatta dile getirdiğimiz `Türk ezansız olmaz, Türk bayraksız olmaz, Türk vatansız olmaz, Türk hürriyetsiz olmaz’ sözünün tarihimizdeki en büyük örneklerinden birisidir.
Çanakkale destanı, bu topraklarda yaşama azim ve kararlılığımızı millet olarak topyekûn gösterirken yaptığımız fedakârlıkların zirveye çıktığı bir ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Takriben 250 bin şehit verdiğimiz, genci-yaşlısıyla yüz binlerce gazimiz olan Çanakkale destanı, milletimizin her türlü yokluk ve acılar içinde bile birlik ve beraberliğiyle neler başarabileceğini gösteren kahramanlık örnekleriyle dolu büyük bir zaferin adıdır.
Bu büyük ve anlamlı zaferin yıldönümü vesilesiyle, milletimizin ölüm kalım savaşında kahramanca mücadele edip adını tarihe altın harflerle yazdıran aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakâr milletimizi minnet, saygı ve şükranla yâd ediyorum.Yunus SEYHAN
Alperen Ocakları
Nizip İlçe Başkanı