Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde kaymakamlık bünyesinde iş adamlarının katkıları ile yaptırılan 2 okul düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Birecik Barajı yöneticileri ve hayırsever iş adamı Sadettin Bilgin'in katkıları ile Birecik Kaymakamlığı bünyesinde yaptırılan iki okul düzenlenen törenle hizmete girdi. İlçede aynı anda açılan iki eğitim kurumu ilçe halkına çifte sevinç yaşattı. Her iki okulun açılış törenine, Vali Yusuf Yavaşcan, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Fahri Cici, Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel, İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra okulların yapımına katkı sağlayan Birecik Barajı yöneticileri ve hayırsever iş adamı Sadettin Bilgin ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılış töreni halk oyunları ekibinin folklor gösterileriyle devam etti. Daha sonra İnnaplı Köyü'nde Birecik Barajı yöneticilerinin katkılarıyla yaptırılan 10 derslikli Birecik Barajı İlköğretim Okulu ve hayırsever iş adamı Sadettin Bilgin'in katkılarıyla Kurtuluş Mahallesi'nde yaptırılan 14 derslikli Sadettin-Miyase Bilgin İlköğretim Okulu'nun açılışı gerçekleştirildi. Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel'in girişimleri sonucu maliyeti 1 milyon 200 bin YTL olan 14 derslikli Sadettin-Miyase Bilgin İlköğretim Okulu 385 bin YTL'ye, maliyeti 800 bin YTL olan Birecik Barajı İlköğretim Okulu ise 249 bin YTL'ye yaptırıldı.
Her iki okulun açılış töreninde konuşan Vali Yusuf Yavaşcan, emeği geçen hayırsever vatandaşlara teşekkür ederek, "İnnaplı Köyü'nde kız çocuklarının erkeklerden fazla olması sevindiricidir. Bu okulumuzun mevcudu 115 öğrencidir. Bunların 65'i kız 50'si erkektir. Şanlıurfa genelinde ilk olarak Birecik ilçesinde sınıftaki öğrenci sayısı 35'e düştü. Eğitimde bir çığır açtık. Bu rakamlar kısa sürede il geneline yayılacaktır. Birecik'te yapılan okullarda emeği geçen iş adamlarına ve ilçe Kaymakamı Tuncay Sonel'e teşekkür ediyorum. Kaymakam Tuncay Sonel kısa sürede büyük işler başardı" dedi.
Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel ise, Birecik'te 10 yılda 135 derslik yapılmasına karşın son iki yılda devlet vatandaş işbirliğiyle yaptırılan derslik sayısında 252'ye ulaştığını kaydederek, "Derslik başına öğrenci sayısı da 57'den 35'e düşerek normal eğitime geçilmiştir. Ayrıca 100 öğrencilik lise kız yurdu, bir kültür merkezi, bir halk eğitim merkezi, iki sağlık ocağı, bir ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi de devlet vatandaş işbirliğiyle Kaymakamlık bünyesinde yapılan çalışmalara birkaç örnek teşkil etmektedir. Bölgemizin en temel gereksinimlerinden birisi olan eğitim alanındaki hizmetlere hızla devam ediyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha kaliteli eğitim görebilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Bugün iki okulumuzun açılışını gerçekleştirdik. İlçemize hayırlı olmasını dilmiyorum. Emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Hayırsever işadamı Sadettin Bilgin de duygularını, "Bana okul yapılması için teklif geldiğinde seve seve kabul ettim. Ben maddi katkılarda bulundum, ama bir çok kişinin emeği geçti herkese çok teşekkür ederim" diye dile getirdi.
Daha sonra okulların açılışı gerçekleştirildikten sonra, Vali Yusuf Yavaşcan tarafından hayırsever işadamı Sadettin Bilgin ve Birecik Barajı yöneticilerine okulların yapımında sağladıklardı katkıdan dolayı plaket verildi. Vali Yavaşcan açılışını yaptığı okulları gezerek öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Öğrencilerle sohbet eden Yavaşcan, öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diledi.

Devamı İçin Tıklayınız...


Devami...