Durmaz, Maliyetlerin yüksekliği çiftçiyi perişan etti
Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, mazot 2021 yılında 8 TL iken fıstık 50 TL, Mazot 2022 yılında 26.5 TL iken fıstık 100 TL, zirai ilaç yüzde 250, gübre yüzde 450-500, işçilik yüzde 200 arttığını söyledi.
Ziraat Odası Başkanı Durmaz, en önemlisi fıstığın sermayesi zamandır ve zaman parayla satın alınamaz. Bir fidan 20-25 yıldsn önce mahsül vermiyor.
Bugün fıstığı ithal etmek için kolları sıvayanlar şunu bilsin bu fıstık ithal olursa girdilerin bu maliyetinden ötürü kimse arazisine bakamaz ve dışa bağımlılığımız artar. İthalat çözüm değildir herkes kolları sıvamalı girdileri konuşmalı ithalatı degil. Bu bölgeden çıkıp Ankara, İstanbul’da ticaret yapan insanımızın ithalatı gündeme getirmesi bölge çiftçimizi üzmüştür.
Gübre maliyetlerinden dolayı kimse gübre atmadı ve havanın düzensizliği nedeniyle bu sene fıstıklarda fış olma ihtimali var. Mart ayında kar yağdı, nisan ayında hava 0 dereceyi gördü ve bütün araziler soguktan tokat yedi dedi. Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, Birecik soğuk, Halfeti dolu, Karkamış, Barak bölgesi soğuk ve havanın düzensiz gitmesinden karagöz oluşumu yok. Bu saatten sonra şişen karagöz randımanlı olmaz süte yanık kuzu gibi olur ve seneye bundan fıstık olmaz dedi.