Nizip'te Dolu Yağışı Fıstıkta Rekolte Kaybına Yol Açtı
Nizip ilçesinde bazı köylerde etkili olan dolu yağışı fıstık bahçelerine zarar verdi.
Nizip'te bazı Barak ve Dağ köylerinde etkili olan dolu yağışı fıstık bahçelerindeki ağaçlarda zarara yol açtı.
Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, yaptığı açıklamada, zararın boyutunu belirlemek için çalışma çalışma yapılması gerektiğini belirterek çalışma kapsamında dolu yağışından zarar gören tüm çiftçilerimizin isimlerini bir bir kayıt altına alınması gerektiğini belirtti.
Dolu yağışının fıstık hasadını olumsuz etkilediğine işaret eden Durmaz, şunları kaydetti:
Dolu vuran fıstık bahçelerinin tamamını yerinde görüp, ona göre rapor hazırlamak gerekmekte, gördüğümüz kadarıyla yağan dolu yağışı çiftçilerimizi etkilemiştir. Ancak dolu vuran bölgelerimizde bulunan çiftçilerimiz ile yaptığınız görüşmelerde arazilerini herhangi bir sigorta ile kayıt altına alınmadığını öğrendik.* * Durum böyle olunca bu zararın Devlet tarafından ödenip ödenmemesi konusunda ortaya çıkmıştır. Bu durum karşısında bir komisyon oluşturup mağdur olan çiftçilerimizin banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi için gerekli çalışmaları yapacağız."
Sıddık Durmaz ise, dolu yağışının çiftçileri olumsuz etkilediğini ifade ederken,* köylerimizde etkili olan dolu yağışı büyük fıstık kaybına yol açtı" dedi.
Tek geçim kaynağının fıstık olduğunu, ancak dolu vurmasıyla zarar gördüğünü söyleyen Başkan Durmaz ise yetkilerden yardım istedi.
Ziraat Odası Başkanı Durmaz, tüm yöre çiftçisine geçmiş olsun dileklerini ileterek mübarek ramazan bayramlarını kutladı.