“Mevsim sonbaharmış. Başlarım ulan sonbahardan, bahardan. Ulan Rıza, Ulan Rıza biz hergün kış yaşıyoruz haberin var mı?” Tamirci Celalin oğlu İdris işte… Çocuk, her cümleye küfürle başlıyor. Dün Camlı Kahve’de bunun daha ötesini… Okumaya devam et →
Kaynak...

“Mevsim sonbaharmış. Başlarım ulan sonbahardan, bahardan. Ulan Rıza, Ulan Rıza biz hergün kış yaşıyoruz haberin var mı?” Tamirci Celalin oğlu İdris işte… Çocuk, her cümleye küfürle başlıyor. Dün Camlı Kahve’de bunun daha ötesini söyledi. Ama burada yazmaya edebim müsade etmiyor. İşin hakikati şu ki ben de iştaha geliyorum. Hem komşumuz otobüs şoförü Vitez Safa’ya, hem de radyo tamircisi Mekanik Halil’e demediğimi bırakmıyorum. Eee çocuğu yalnız bırakmamak lazım. Hem tavla oynarken başka halt işlenmez. Bir köşede büzüşüp kalmışsız. İdris savuruyor, ben de ayıp olmasın diye savruluyorum.

Yan masadaki Okumuş Tarık gibi işin nazikçesini demek lazım. Mesela Halil Sezai – Fettah Can ikilisinden dinlediğim bu şarkıyla başlasam, “Derdi nedir bu sonbaharın? Neden soldurur bu gülleri?”

Ettiğimiz o çaplı küfürlerden daha etkili mi olacak? Kibarca konuşsak güller tekrar mı canlancak? Günlerden beri mutsuzluğumuzu bilenler biliyor. Yüzümüze bakmayanlar mı ararsın, borç para vermeyen dayı oğlunun gıcık tavrına mı katlanırsın?

İki kelime etmesini bilmeyenler bana ve Tamirci Celalin İdris’ine laf atıp duruyorlar. Kahveci Cevdet abi de olmazsa bizi kimseler sahiplenmeyecek. Yapıyor yine yapacağını. Mesela çay parası almıyor.

“Nereden bulur bu insanlar, ben mutsuzken gülünecek şeyleri?” Konuyu açıp kimsenin kafasını ütülümek istemem. Herkes kendince yaralı zaten. Mevsimin gıcıklığı işte.

Neyse.. Rahmetli Müslüm abi gibi arabesk döktürmeyelim. Anam tahammül etse ve de komşu kızı Nesrin yanlış anlamazsa radyonun sesini sonuna kadar açacağım ve “Hangimizi düşmedik kara sevdaya? Hangimiz* sevmedik, çılgınlar gibi?” şarkısın binbir defa dinlemezsem namerdim. İdris, “Gerek yok abi, değmez *… bilmem neler” diyor. Diyor ama bu şarkıyı da ağzından eksik etmiyor.

Bu dağınıklığımız ve size kısmen anlatamadığımız isyanımız bu sonbahara yakışmıyor ama bir defa elimizi taşın altına koymuşuz. İdris kendince, ben de kendimce dayanacağım. Yani böyle söz vermiştik. Lakin….*

Siz isterseniz, derdinizin dermanı için dualar edin, hacet namazı kılın. Evden çıkarken yedi ayet-el kürsî okuyun ve alt kere üfleyip bir kere de içinize çekin. Şayen durumlarınız müsait ise Fetih suresini gününüz ve gecenizden eksik etmeyin.

Notlar: İsimler asli değildir.

1. Camlı Kahve 1970 öncesinde her türden insanın takıldı’elit’ bir mekandı.
  2. Kahveci Cevdet kahvehanesi yıkıldıkdan sonra başka bir mekanda iş yapmaya başladı. Çocukları işini devam ettiriyor.
  3. Tamirci Celalin Oğlu İdris geçen ay *vefat etmiş. Cenazesine gidemedik. OuakıçoaBeynin bir yarısı çürümüş. Öyle demişler.
  4. Komşu kızı Nesin evleneleli epeyce oluyor. Torunları olmuştur. Gönül bağımız yoktur.
  5. Okumuş Tarık büyük işler peşindeydi. Kendisini geliştirmiş. Siyasi durumlar.
  6. Ben Rıza şimdilik devam ediyorum.