Nizip Veteriner Saglik Meslek Lisesi'nin durumu ne olacak?

--------------------------------------------------------------------------------

2004-2005 egitim-ögretim yili bazi bölgelerde sikintilarla basladi.Bu sikintilardan biride Gaziantep'in Nizip ilçesi'nde yasandi. Iki yildir ögrenci kaydi yapilmayan Nizip Veteriner Saglik Meslek Lisesi’nin, bu yilda ögrenci almadigi ögrenildi.Bu yil son sinif ögrencilerinin sayisinin 15 oldugu ögrenilen okulun bölge hayvanciligi için çok önemli oldugu ilçe sakinleri tarafindan belirtildi.

Gaziantep’in Nizip Ilçesi’nde egitim veren Veteriner Saglik Meslek Lisesi’nin durumunun ne olacagi merakla bekleniyor. Ilk olarak 2002-2003 egitim-ögretim döneminde ögrenci almayan okula 2003-2004 egitim-ögretim yilinda da ögrenci alinmadi. Mevcut ögrenci sayisinin her geçen yil azalan okulun kapanma asamasina geldigi ögrenildi. Son olarak bu yilki egitim-ögretim yilinca ögrenci alip almayacagi bilinmiyor. Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde tek olma özelligini tasiyan Nizip Veteriner Saglik Meslek Lisesi’nde 15 son sinif ögrencisinin oldugu belirtildi. Tarim ve Köy Isleri Bakanligi Teskilatlanma ve Degerlendirme Genel Egitim Daire Baskanligi ise okulun Milli Egitim Bakanligi’na devrinin olabilecegini yönündeki haberleri okulun durumunun ne olacagi ilçe halki tarafindan merakla bekleniyor. Gaziantep’in Nizip Ilçesi’nde bulunan Veteriner Saglik Meslek Lisesi’ne Gaziantep,Sanliurfa, K.Maras,Diyarbakir,Adiyaman gibi çevre illerden ögrencilerin yatili kaldiklari okulun kapatilip kapatilmayacagi belirsizligini korurken ilçe halki da bu olaya tepki gösterdi. Nizip Belkis Mahallesi Muhtari Halil Kayan,Meslek lisesi’nin burada açilmasi için çok ugras verilmisti.Ancak simdi okulun kapatilmasi gündeme gelmesi bizleri üzmüstür diyerek sunlari söyledi, “Bu bölgenin en önemli geçim kaynagi tarim ve hayvanciliktir. Bu bölgeye direkt faydasi olan ve ihtiyaci olan bir okul neden kapatilmak isteniyor anlayamiyoruz. Eger okul kapanacaksa neden o zaman açildi? diyerek yetkilileri göreve çagirdi. Veteriner Saglik Meslek Lisesi kapanmayacak. Türkiye’de benzeri 7 okuldan birisi olan Nizip Veteriner Saglik Meslek Lisesi’nin kapatilmayacagi açiklayan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sari, sunlari kaydetti. “Veteriner Saglik Meslek Lisesi’nin bölge hayvanciligin gelisimi bakimindan önemi büyüktür. Bu okuldaki ögrenciler mezun olunca bölge hayvanciligina hizmet veriyorlar. Iki yildir ögrenci kaydinin yapilmadigi meslek lisesinin bu yil ögrenci alip-almayacagi ancak Milli Egitim Bakanligi’na devri gerçeklestikten sonra belli olur. Bu yil devir gerçeklesirse Milli Egitim Bakanligi ögrenci alacaktir” dedi. Dönemin Tarim ve Köy Isleri Bakani Mustafa Tasar tarafindan açilan Nizip Veteriner Saglik Meslek Lisesi’ne bu yil ögrenci alinmasa da bile Haziran ayina kadar açik kalacagi ögrenildi.

--------------------------------------------------------------------------------

Okunma: 46
Oy/Yorum: Rating:0 Votes:0 (Rating Scale: 1 = worst, 10 = best)
Tarih: 15.09.2004
Yazar/kaynak: Bekir Sen
Yazar iletişim: Hadi hayirlisi diyelim..
Gönderen: bekirsen
Yorum: 0 Yorumlar | Oyla ve yorum ekle