Nizip Ilçe Milli Egitim Müdürü Mahmut Kurt Nizip’in egitimdeki yerini açikladi. Göreve geldigi dönemden bugünlere birçok basarilara imza atan Kurt, basarilarini özverili çalismalarina bagladi. Nizip’te; 25 ilkögretim Okulu, 5 genel lise, 4 meslek lise, 1 Anadolu Lisesi, 1 özel lise, 1özel ilkögretim okulu ve 15 müstakil ilkögretim okulunun bulundugunu belirten Nizip Ilçe Milli Egitim Müdürü Mahmut Kurt, ögrenci sayilari ise söyle siraladi. Ilkögretim ögrenci sayisi 11 bin 310 kiz ve 12 bin 690 erkek ögrenci, liselerde ise bin 685 kiz ve 3 bin 347 erkek ögrenci oldugunu söyledi. Nizip’te 1054 ögretmen kadrosunun bulundugu ve Nizip’te hiçbir dersin bos geçmediginin altini çizdi. Ilkögretim derslik sayisinin 279, lise derslik sayisinin ise 72 oldugu belirten Kurt, Nizip’te bulunan 25 ilkögretim Okulu’ndan 10 ilkögretim Okulu’nda normal egitim yapilirken diger 15 ilkögretim okulunda ise ikili egitim oldugu kaydetti.

Ögretmen açigimiz yok denecek kadar az Nizip’te ögretmen açiginin bulunup bulunmadigi sorusu üzerine Nizip Ilçe Mili Egitim Müdürü Mahmut Kurt sunlari söyledi: “ Nizip’te brans ögretmeleri içerisinde sadece Ingilizce ile Bilgisayar bölümünde ögretmen açigimiz bulunuyordu. Bu açigimizi da bakanligimizin almis oldugu sözlesmeli ögretmenlerle kapatmis durumdayiz. Sinif ögretmenligi alaninda ise 15 tane ögretmen açigimiz mevcut, bu açigi ise vekil ögretmenler araciligi ile giderildik” dedi. Basari oranimiz artmaya basladi Üniversite sinavlarinda basarilarin geçen yillara göre arttigini dile getiren Kurt, sunlari kaydetti. “Nizip’te 2002-2003 egitim-ögretim yilinda ÖSS’de yüzde 6 basari saglanirken, 2003-2004 egitim-ögretim yilinda ise bu basari orani yüzde 7.8’e çikmistir. 2004-2005 egitim-ögretim yilinda ise bu basarimizin Türkiye ortalamasi olan yüzde 10’u yakalamaktir” dedi. Haydi kizlar okulu kampanyasi ile basari saglandi Milli Egitim Bakanligi’nin baslatmis oldugu ‘Haydi Kizlar Okulu’ Kampanyasi ile büyük bir basari yakalandigi belirtildi. 2003-2004 egitim-ögretim yilinda devamsiz ögrenci sayisinin bin 600 kisi oldugunu belirten Nizip Ilçe Milli Egitim Müdürü Mahmut Kurt, bu sayiyi kizlarda 253’e, erkeklerde ise 110’a düsürdüklerini belirtti. 2004-2005 egitim-ögretim yilinda ise devamsiz ögrenci sayisi 455 kisi iken, bu rakam kizlarda 242’ye, erkeklerde ise 57’ye düsürüldügünü belirtti. Mevcut kiz ögrenci sayisinin devamsiz kiz ögrenci sayisina oraninin yüzde 2.1’e düstügünü belirten Kurt, bu oranin Avrupa standartlarindan daha iyi bir oran oldugunun altini çizdi.

--------------------------------------------------------------------------------

Okunma: 54
Oy/Yorum: Rating:10 Votes:2 (Rating Scale: 1 = worst, 10 = best)
Tarih: 29.03.2005
Yazar/kaynak: Bekir Sen
Yazar iletişim: n/a
Gönderen: bekirsen
Yorum: 0 Yorumlar | Oyla ve yorum ekle