Güneydogu Tarim Satis Kooperatifleri Birligi (Güneydogubirlik) Nizip Subesi antepfistigi alimlarina basladi. Ancak bu yil açiklanmayan taban fiyat yüzünden çiftçi bir nevi isyan etme asamasina geldi. Güneydogubirlik Nizip Subesi antepfistigi alim fiyatlarin 3 YTL’si pesin diger kalan kismini da 45 gün sonra ödeyecegini açikladi. Antepfistiginda üreticiye kalan ücretin ne kadar olacagini da 45 gün sonra borsa fiyatlarina göre belirleyeceklerini belirtti. Güneydogubirlik Nizip Subesi Yönetim Kurulu Baskani Edip Sahin üreticiyi magdur etmeyeceklerini dile getirdi. Sahin, “Antepfistiginda bu yil taban fiyat belirlemedik. Fiyatlari piyasa sartlarina göre belirleyecegiz. Üreticilere piyasa degerinden yüzde 2 daha fazla ücret verecegiz” dedi. Güneydogubirlik, Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde 9 ilde alim yapiyor.

Ziraat Odasi Baskani Akfirat: “Rekolte bu yil düsük”

Nizip Ziraat Odasi Baskani Mehmet Akfirat bu yil düsük rekolte beklediklerini dile getirdi. Baskan Akfirat sunlari söyledi: “Bu yil antepfistiginda düsük rekolte bekliyorduk ve tahminlerimizde çikti. Bu yil Türkiye geneli yaklasik 30 bin ton rekolte elde edildi ve bu rekoltenin yarisi yas olarak tüketildi. Güneydogubirlik bu yil taban fiyatlari açiklamayarak piyasayi daha ilimli yapmistir. Çünkü olmayan ürüne fiyat vermek piyasa açisindan olumsuz karsilanabilirdi. Eger Güneydogubirlik çiftçinin yaninda oldugunu iddia ediyorsa, Fiskobirlik gibi taban fiyati ürün toplanmadan önce açiklamalidir. Güneydogubirlik 2006 yilinda fistik taban fiyatlarini Haziran ayi içerisinde açiklamalidir. 2006 yilinda antepfistiginda yüksek rekolte bekliyoruz. 2004 Nisan ayinda yasanan don olayindan dolayi 2004 ve 2005 sezonunda antepfistiginda düsük rekolte elde ettik.

Tanitim eksikligi yasiyoruz

Antepfistiginin tanitimini iyi yapamiyoruz. Bu yüzden ihracat gerçeklestiremiyoruz. Findigin tanitimi iyi yapildigindan dolayi ihracati yapilmaktadir. Bu sebeple üretici ürününü iyi fiyattan satmaktadir. Bizde antepfistiginin iyi tanitimini yapabilirsek üretici hak ettigi ücretle ürününü satabilecektir. Bu yil üreticimiz fiyatlardan memnundur. Çünkü su anda kuru kabuklu antepfistigi 5,5 YTL’den satilmaktadir” dedi.

--------------------------------------------------------------------------------

Okunma: 50
Oy/Yorum: Rating:7 Votes:3 (Rating Scale: 1 = worst, 10 = best)
Tarih: 06.10.2005
Yazar/kaynak: Bekir Sen
Yazar iletişim: www.yerelvizyon.com.tr.tc
Gönderen: bekirsen
Yorum: 3 Yorumlar | Oyla ve yorum ekle
Comments:
--------------------------------------------------------------------------------
Yorumlayan: Gökhan Dokuyucu tarih 06.10.2005
KIM DUR DIYECEK KIM SAHIPLENECEK ARTIK FISTIGA.......

Yorumlayan: xaribim tarih 06.10.2005
çok kötü böyle olmamasi gerekir.Bugün antep fistigimiz böyle olmamasi gerekiyor.Bakiyorsun antep fistigi bildigimiz kabak çekirdeginden daha ucuz.Fistikgimiz degerini bulmali.Yetkililerden ilgilenmelerini istiyoruz.

Yorumlayan: bsen27 tarih 10.10.2005
Öncelikle bu tür konulari dile getirdiginiz için size tesekkür ederim Bekir Bey, zaten sizinle soyadimizda ayniymis, ben Sanliurfa'da özel bir firmada Ziraat Mühendisi olarak çalisiyorum. Isim geregi bu konularla ilgileniyorum. Siteyi bir arkadas tavsiye etti. Evet bölge için çok güzel bir site olarak düsünüyorum. Antepfistigina sahip çikilmalidir,hatta geç bile kalinmis. Gerek Sanliurfa ile Gaziantep ve gerekse çevre illerdeki vekillerin bu konuyu meclis gündemine tasimasi gerekmektedir.Bu sorun hemen çözüme kavusmalidir.