Evet yanlis okumadiniz o 658 çocuklu birisi. Birecik Kaymakami Tuncay Sonel , iki çocuk babasi gibi görünüyor. Ancak O, ilçedeki 656 öksüz ve yetime de sahip çikarak 658 çocuk babasi oldu. Hepsine tek tek mektup yazdi, dileklerini yerine getirdi. 656 çocugun manevi baba’si oldu... Sonel bununla da kalmadi; 4 aylik görev süresine dünyalari sigdirdi

Tuncay Sonel henüz 36 yasinda... Adana'li...Istanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 12 yil mülki idare amiri olarak görev yapti... Ilk olarak 1996’da Kütahya Simav Kaymakam Vekilligi’ne atandi. Evli ve iki çocuk babasi Sonel, Vize Kaymakamligi görevinden sonra geçtigimiz kasim ayinda Sanliurfa Ili Birecik Ilçesi'ne atandi. Ve 4 ay gibi kisa bir zamanda bile nelerin degisebilecegini gözler önüne serdi.

MEKTUP ARKADASI OLDU

Birecik''te yöneticilik sifatini omuzlarina alir almaz ilk isi, yetim çocuklara el uzatmak oldu. ‘Öksüz Çocuklara Mektup’ projesini baslatti. Birecik’e bagli 69 köy, 2 belde, 66 mezra ve ilçe merkezinde ilkokul 1. sinif ile 9. sinif arasinda ögrenim gören 6-15 yas grubu tüm çocuklari arastirdi. 656 boynu bükük çocuk oldugunu tespit etti. Artik kendi çocuklariyla birlikte 658 çocugun babasiydi. Oturdu, hepsine teker teker mektup yazdi. Bu mektuplari bizzat kendisi gecenin geç saatlerine üsenmeden yazdi.

HAYALLER GERÇEKLESSIN

Çocuklarin her birine ‘Aileniz hayatta olsaydi onlardan ne isterdiniz’ diye sordu. (Anneniz hayatta olsaydi? - Babaniz hayatta olsaydi?- Anne ve babaniz hayatta olsaydi?) Çocuklar beklentilerini ‘Kaymakam baba’ ve ‘Kaymakam amca’ diye baslayarak siraladi. Kimi bisiklet istedi, kimi bilgisayar, kimi de ayakkabi... Hayallerin gerçeklesmesi talimatini verdi. Çocuklar rencide edilmeyecek sekilde korunarak hediyeleri aksamlari evlerine gönderildi. Hatta bazilarini esi Handan Hanim’la bizzat kendi götürdü. Ve bu mektuplardan en çok kendisini duygulandiranlardan bir kaçinda su istekler vardi. " Ben kirmizi uçlu kalem istiyorum" - " Ben kahvaltida reçel ile zeytini özledim" - " Maddi durumumuz kötü ve ablam okula gidemiyor" - " Annem için çamasir makinasi"
Iste küçük ögrencilerin istekleri bunlarla sinirliydi. Tabi içlerinden bir tanesi ev istedi ve o istekde yerine getirildi.

LASTIK AYAKKABIYA SON

Kaymakamin bu icraatindan sonra esnaf da yardim için siraya girdi. Tüm okullari tek tek dolasmaya baslayan Kaymakam Sonel, ailelerden kizlarini da okula göndermelerini istedi. Bu sayede 98 çocuk yeniden okullu oldu. Sonel, yalinayak ve lastik ayakkabiyla gezen ögrencileri görünce ‘Lastik ayakkabiya son’ kampanyasini baslatti. 3 bin 241 çocuk belirlendi. Siparisler verildi. Ögrenciler, okullarin açildigi ilk haftada ayakkabilarina kavustu.

ORTAÖGRETIM ÖGRENCILERINE SICAK YEMEK

Evet Sonel'in hizmetleri sinir tanimiyor. Her alandan insanlara yardim ediyor. Köylerden sehir merkezine okumayana gelen ortaögretim ögrencilerine yönelik yemek projesi baslatti. Sonel, okumak için köylerden ilçe merkezine gelen 557 ortaögretim ögrencisinin oldugunu tespit ediyor. Ve bunlar içinde cebinde harçligi olmayan ögrencileri görüyor. Ögle yemegi sikintisi yasayan bu ögrencilere hergün sicak yemek veriliyor.

KITAP OKUYANA ALTIN

Halki ve ögrencileri kitap okumaya tesvik etmeye çalisan Sonel, ilçede bir de okuma starti verdi. Yariyil tatilinde en çok kitap okuyan 95 okuldaki birincilere altin verildi. Ayrica en fazla kitap okuyan vatandas da Cumhuriyet altini aldi. Bu vatandasin imam olmasini gören Sonel sasirdigini ifade etti. Sonel'in bu alanda bir ögretmenin birinci olabilecegini düsünüyordu. Türkiye’nin bir ucunda olmalarina ragmen yeni çikan kitaplari da ilçesine getirten Sonel, takdirname alan bin 700 ögrenci için Turgut Özakman’in, ‘Su Çilgin Türkler’ kitabini siparis verdi. Ve Ögrencilere bu kitaplari dagitti.

KAPIYI VURMADAN GIRIN

Görev askini, insan sevgisiyle harmanlayip çok is basaran Kaymakam, her sabah makamina gelmeden önce esnafin çayini içiyor. Hergün degisik esnafi ziyaret ediyor ve sorunlari ile bire bir ilgileniyor. Kaymakamlik kapisi ise sonuna kadar açik. Üzerinde, ‘Vurmadan giriniz’ yaziyor. Gittim yerinde göreyim dedim ve o manzarayi gördüm. Çarsida yanina koruma almiyor. Özürlü ve yasli vatandaslarin evlerine sivil plakayla gidip ihtiyaçlarini karsilayan Sonel, ‘Ben köydeki Ayse Nine’den daha büyük degilim. Ben halkin hizmetkariyim’ diyor...

Sahsim olarak Sonel'i tebrik ediyorum ve Alah yolunu açik etsin diyorum. Türkiye'nin böyle yöneticilere ihtiyaci çok.

Saygilarimla...
Gazeteci-Yazar Bekir Sen

--------------------------------------------------------------------------------

Okunma: 93
Oy/Yorum: Rating:10 Votes:3 (Rating Scale: 1 = worst, 10 = best)
Tarih: 29.03.2006
Yazar/kaynak: Bekir Sen
Yazar iletişim: n/a
Gönderen: bekirsen
Yorum: 3 Yorumlar | Oyla ve yorum ekle
Comments:
--------------------------------------------------------------------------------
Yorumlayan: admin tarih 21.03.2006
Sayin kaymakamin icraatlarini sizlerin sayesinde ögreniyoruz. Sayin kaymakamin önünde saygiyla egiliyorum.

Yorumlayan: alakus tarih 22.03.2006
Evet Bekir kardesimin dedigi gibi öyle bir insan Kaymakam. Alçakgönüllü, mütevazi,yardimsever daha dogrusu kanatsiz bir melek.Abartiyorum sanmayin.Yaptiklarini gördükten, halktan dinledikten sonra üzerine birde onunla tanisma imkani bulup gördükten sonra bu fikrimden adim gibi eminim inanin. ADAM GIBI ADAM sevgili kaymakamimiza tüm bölge halki adina tesekkür eder bu degerli hizmetlerinin devamini dilerim . Saygilar bizden sevgili Kaymakamim.

Yorumlayan: hekim2727 tarih 22.03.2006
neden bizim kaymakamimizin 1000 çocugu yok onlar bizim nizibimizin belkide ilerde doktor yada tuksek mevkideki temsilcileri olacaklar kaymakamim lutfen tum zengin is adamlari bu konuya bir el atsinlar Nizip için çok öenmli bir yatirim yapilmis olur