3 Kasim 2002 genel seçimleri sonrasi meclise giren Nizipli vekil Mehmet Sari, 28 Mart 2004 yerel seçimleri ile Nizip Belediye Baskanligi'na seçilen Haci Fevzi Akdogan, bunlarla birlikte hareket eden ekip ve ortadaki basarilar.... Hani derler ya birsey yazmak kolaydir. Köse yazarlari bedava para kazanirlar. Ama gerçek böyle degildir. Çünkü yazmak kadar hele hele köse yazarligi kadar zor birsey yoktur. Yazdigin seyleri iyi analiz edeceksin ve öyle yazacaksin. Çünkü yazilanlari okuyan binlerce-onbinlerce kisi vardir. Bende bu yaziyi yazmadan önce hem Nizip Belediye Baskani Akdogan'i, ekibini ve vekil Mehmet Sari'yi yerinden görerek bu izlenimleri sizlerle paylasmak istedim... Nizip için öyle bir çalisma yapiliyorki ve bu çalismalara birde ekip ruhu eklerseniz iste sonuçlari karsimiza güzel bir manzara olarak yansiyor.

NIZIP'TE EGITIM
Egitim ile konulari degerlendirmek istedim. Sebebine gelince Türkiye'nin egitimli insanlara ihtiyaci oldugundan dolayi... Ben Nizip protolünün yemekli bir toplantisinda söyle demistim. "Keske her issizimiz üniversite mezunu" olsa... Bu sözü yanlis anlamamaniz için yorumlamak zorundayim. Benim bu sözü söylerken bahsetmek istedigim sey egitimle ilgili olan kismidir. Yoksa üniversite mezunu veya diger insanlarimizin issiz kalmasi ile ilgili degil. Yani egitimli insanlarin çevreye zarar vermeyecek olmasidir. Zaten güvenlik güçlerinden 2005 yilina ait islenen suçlara bakilirsa bu açikça görülür. Suç isleyenlerin %2'si üniversite mezunu, %4'ü lise mezunu, %21'i ilkögretim mezunu (ortaokul mezunu diye geçer), %58'i ilkokul mezunu, %12'si okur-yazar ve %3'ü okumamis kimseler. Evet oranlari bir karsilastirirsak okumamis kimselerin suç oranida düsük çikiyor. Bunun sebebi ise okumamis insan sayisinin az olmasidir. Yani bu sonuçlardan anlasildigi gibi bide bir reklam filminde söylendigi gibi "EGITIM SART"... Gelelim konu ile baglantisina... Nizip Ilçe Milli Egitim Müdürlügü'ne Mahmut Kurt'un getirilmesiyle egitim alaninda adeta ilkler yasandi. Tabi bu ilkler baslikta yazdigim "bir vekil, bir baskan, bir ekip ve basari" sözünü dogruluyor. Nizip'in egitimde eksik oldugu konulari masaya yatiran bir ekip ve bunun çözüm yollari için ugrasan bir baskan ile bir vekil... Dün Ankara'daydim ve gitmisken vekil Mehmet Sari'nin bir çayini içeyim dedim ve meclise Mehmet Sari'nin yanina ugradim. Vekilin yogun temposuna ayak uydurmak zor bir olay. Çünkü Nizip için ayri Gaziantep için ayri Türkiye için ayri çalisiyordu. Böyle olunca çalisma temposu en üst düzeyde oluyor. Ben bunlari yerinde görmek istedim ve gördüm. Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sari, Nizip Belediye Baskani H.Fevzi Akdogan ve ekip çalisanlarinin amaci Nizip'e 80 yilda yapilan derslik sayisini 2 katina çikarmak. Yani Nizip'e 80 yilda yapilan okullarin dersligi ile 5 yilda yapilacak olan okul derslik sayisinin esit olmasi. Tabi bunun yapilmasinda hayirseverleri de unutmamak gerekir. Vesile olanlara, yaptiranlara, emek harcayan herkesten Allah razi olsun. Dün Ankara'da ögrendigim konulari sizlerle paylasmak istiyorum. Nizip'e hayirseverler tarafindan 2 adet ilkögretim okulu yapilacak, Milli Egitim Bakanligi tarafindan 1 adet lise yaptirilacak (bunu ilk kez ögrenmis bulunmaktasiniz), halk egitim binasini zaten bilinen bir proje... Bakanligin yaptiracagi liseye insallah NIZIP LISESI ismi verilir. Bu konuda yetkili mercilerin müracaat etmesini temenni ediyorum. Aslinda bu konuyu burada bitirmek istemezdim ama sizlerinde okurken sikilmamaniz için burada noktalamak istiyorum.
Son kelime "EGITIM-EGITIM-EGITIM"
Saygilarimla...
Gazeteci-Yazar Bekir SEN

--------------------------------------------------------------------------------

Okunma: 85
Oy/Yorum: Rating:8 Votes:3 (Rating Scale: 1 = worst, 10 = best)
Tarih: 29.03.2006
Yazar/kaynak: Bekir Sen
Yazar iletişim: n/a
Gönderen: bekirsen
Yorum: 3 Yorumlar | Oyla ve yorum ekle
Comments:
--------------------------------------------------------------------------------
Yorumlayan: abdullahsungur tarih 29.03.2006
makale yorum ve içeririk olarak idare eder...

Yorumlayan: Ali Açikgöz tarih 01.04.2006
Bekir Sen kardesim;vekil,baskan ve ekibinin icraatlarini tartismak istemiyorum.Güzel ve halktan yana ne yapiyorlarsa yüreklerine saglik.Kaldi ki onlar da yaptiklari güzel islerin reklam amaçli kullanilmasina,inanç ve ahlaki açidan, benden çok karsi çikacaklardir.Ama bekir bey,ne yalan söyleyeyim yazin beni çok rahatsiz etti.Yazim ve dil hatalari bir yana,sanki birilerinden birseyler uman insan ya da kiralanmis kalem izlenimi alabldigine fazla.Bilmiyorum mesleginiz ya da egitiminiz ne? AKP li misiniz? Olsaniz bile bu tür yazilari yazarken daha genel düsünmeniz gerekmez mi? Bence bu siteye, Nizipi gelistirmek,güzellestirmek,Nizipi modern kent haline getirmek,herkesin isi,asi olan bir Nizip yapmak için yazalim.Ne dersiniz,daha iyi olmaz mi dostlar?saygilar.

Yorumlayan: mahmut KÜÇÜK tarih 03.04.2006
Nizip'imize kim hizmet adina bir sey yaparsa,kim bir yazi yazarsa, kim elestiri yaparsa ve bunu Nizip için Nizipliler yaparsa ben o insanin taa Bursa'dan Nizip'e kadar ellerinden öpüyorum.(bunu niçin yaziyorum biliyormusunuz 14 yildir Bursa'dayim ve boguluyorum bunu orada otururken anlayamassiniz.)Bazi yazilar, yanli olabilir eger Nizip'e katkisi varsa görmeyin no'lur,