Nizip Ticaret Odası (NTO) ulkemizin ekonomisine ve uyelerinin dış pazara acılmalarına katkı sağlamak amacıyla KOSGEB destekli yurtdışı işgezisi kapsamında Almanya da temaslarını surduruyor.


Resmi temaslar kapsamında Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt ve NTO Meclis Uyesi Mehmet Yiğit inde aralarında bulunduğu 20 kişilik heyet ile Tum Sanayici ve İşadamları Derneği (TUMSİAD) Avrupa Genel Başkanlığı nı ziyaret etti.

Ulkemizin en onemli muttefiklerinden biri olan Almanya ile koklu gecmişe sahip, siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerimiz bulunduğunu belirten Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Almanya'da yaşayan 3 milyon Turk vatandaşı, her yıl ulkemizi ziyaret eden 5 milyona yakın Alman turist ve ulkemizde yaşayan 15 bini aşkın Alman vatandaşı ilişkilerimizin en onemli temel unsurlarıdır. dedi.

Turkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler son donemde inişli cıkışlı bir seyir izlediğini belirten NTO Başkanı Ozyurt sozlerini şu şekilde surdurdu: Son donemde yaşanan gelişmeler ulkeler arasında ikili ilişkiler acısından bu yılın calkantılı gecmesine neden oldu. Devletlerarasındaki ilişkilerde iniş-cıkışların olması doğal olduğu kadar diplomasi ve iletişim kanallarının acık olması da ayrı bir onem taşımaktadır. Turkiye ve Almanya arasında kapsamlı siyasi bağlar, yoğun ekonomik ve ticari ilişkiler, bolgesel konularda ortak cıkarlar bulunuyor. Almanya ulkemizin en buyuk ticaret ortağı ve en fazla ihracat gercekleştirdiği ulkedir. Turk ekonomisi Avrupalı şirketler icin cok kapsamlı tedarik ve yatırım imkanları sunmaktadır. Turkiye nin dinamik ozel sektoru cazip işbirliği partneridir. Almanya, Turkiye ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlarda hem yatırımların yapıldığı sure hem de yatırım yapan şirketlerin sayısı bakımından lider konumdadır. Turkiye de Alman şirketlerinin faaliyetleri sanayi uretiminden, her turlu urun ve hizmetlerin pazarlanmasından, perakende ve toptancılığa kadar uzanmaktadır. Bu da bizleri mutlu etmektedir. Bizlerde karşılıklı yatırımlara buyuk onem vermekteyiz. Bugunku programımızda Almanya ile daha fazla iş yapabilmenin yollarını istişare edeceğiz. İş birliklerimizi sadece ihracat-ithalat boyutuyla sınırlamak istemiyor, yatırım konusunda da Nizipli iş adamları olarak Almanya ya yatırımlar yapmak ve ulkelerimiz arasındaki yatırımların artmasını istiyoruz. Gaziantep ve Nizip tarımdan sanayiye her alanda yatırım yapılabilecek bir kent. Bu nedenle iki ulke arasındaki tarım ve sanayiye dayalı ihracatın artmasına yonelik calışmalarda bolgemizin de onemli bir rol oynayacağı kanısındayım. Sizleri de Odamıza davet ve misafir etmekten buyuk bir şeref duyacağımızı belirterek bugun odamız heyetine gostermiş olduğunuz ilgiden dolayı TUMSIAD Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler ve uyelerine teşekkur ederim. ifadelerini kullandı.

Gercekleşen ziyarette katılımcılara TUMSİAD Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler tarafından Almanya nın sanayisi, ekonomik durumu ve gıda sektoru ile ilgili bilgilendirme yapıldı. İkili goruşmelerin son bulmasıyla Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt tarafından TUMSİAD Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler e ziyaret anısına plaket, Nizip zeytinyağı ve sabun logoları da hediye edildi.