Nizip Ticaret Odası (NTO) heyeti Malezya daki resmi ziyaretlerinin kinci gununde Kuala Lumpur Ticaret Başmusaviri Refik Ozgur ile birlikte Cin-Malezya Ticaret Odası nı ziyaret etti.

Aralarında Nizip Ticaret Odası (NTO) Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, NTO Yonetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulkadir Akkuş, NTO Yonetim Kurulu Uyesi Osman Alpaslan, NTO Meclis Uyeleri Huseyin Yaprak, Mehmet Yiğit, Mustafa Polat, Gaziantep KOSGEB Uzmanı Selim Corekcioğlu ve NTO Uyelerinin de bulunduğu heyet Cin-Malezya Ticaret Odası na ziyarette bulundu.

Malezya ile İkili ilişkilerdeki işbirliğimizi Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, D8 gibi bircok uluslararası platformda da surdurduklerini belirten Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Guneydoğu Asya ulkeleri arasında dorduncu buyuk ticaret ortağımız olan Malezya ile 2015 yılı toplam ticaret hacmimiz 1.7 milyar Dolar seviyesinde olmuştur bu da bizleri sevindirmektedir. dedi.

Malezya ve Turkiye coğrafi acıdan birbirine uzak ancak Ortak tarihi ve kulturel değerlere sahip olduğunu vurgulayan NTO Başkanı Ozyurt sozlerini şu şekilde surdurdu: Coğunluğu Musluman iki ulkeyiz, bu guc ile ikili işbirliklerimizi gun gectikce her alanda daha da geliştirmektedir. Malezya ya ihrac ve ithal edilen urunlere baktığımızda Bolgemiz ve ilcemiz acısından oldukca buyuk avantajlarımız bulunmaktadır. Bu nedenle, daha etkin birliktelik icerisinde olmalıyız. Yatırımları mumkun olduğunca ceşitli coğrafyalara yaymak gerekir. Malezya'nın Turkiye'de Acıbadem Sağlık Grubu ve Sabiha Gokcen Havalimanı gibi oldukca onemli yatırımları var. Bundan gurur duymaktayız. Malezya da surekli ikamet eden 500 vatandaşımız bulunmaktadır. Turkiye de ise 42 Malezya sermayeli firma faaliyet gostermekte ve bu sayının karşılıklı işbirlikleri ile artmasını umut ediyoruz. Bizlerde karşılıklı yatırımlara buyuk onem vermekteyiz. Bugunku programımızda Malezya ile daha fazla iş yapabilmenin yollarını istişare edeceğiz. İş birliklerimizi sadece ihracat-ithalat boyutuyla sınırlamak istemiyor, yatırım konusunda da Nizipli iş adamları olarak Malezya ya yatırımlar yapmak ve ulkelerimiz arasındaki yatırımların artmasını istiyoruz. Gaziantep tarımdan sanayiye her alanda yatırım yapılabilecek bir kent. Bu nedenle iki ulke arasındaki tarım ve sanayiye dayalı ihracatın artmasına yonelik calışmalarda bolgemizin de onemli bir rol oynayacağı kanısındayım. Sizleri de Odamıza davet ve misafir etmekten buyuk bir şeref duyacağımızı belirterek bugun odamız heyetine gostermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkur eder, sizleri en derin sevgi ve saygıyla selamlıyorum. şeklinde konuştu.

Ayrıca NTO Başkanı Ozyurt tarafından Malezya lı firmalara Nizip Ticaret Odası nın calışmaları ve Nizip te faaliyet gosteren işletmeler hakkında geniş bilgiler verdi.

Cin-Malezya Ticaret Odası Başkanı Michail Chai Ken ise: Cin-Malezya Ticaret Odası nın faaliyetleri ve Malezya lı firmalar hakkında NTO heyetine bilgiler verdi ve Nizip Ticaret Odası nın ziyaretinden dolayı memnun kaldıklarını, bu tur ikili goruşmeler ve ziyaretler iki ulke arasında ticaret hacmini arttıracağını ve ikili ilişkilerin gelişeceğini belirterek Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı ve heyetine yapmış oldukları ziyaret icin teşekkur etti.

Konuşmaların ardından NTO Başkanı Mehmet Ozyurt tarafından Cin-Malezya Ticaret Odası Başkanı Michail Chai Ken e Nizip Ticaret Odası tarafından tescil ettirilen Nizip Zeytinyağı nın Coğrafi İşareti nin tanıtımını yaparak ceşitli hediyeler takdim etti.