haber: www.Nizipdenge.com

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan yaptığı açıklamada, turizme yapılacak yatırımların bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekerek, "Turizm; Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gelişmesinde en önemli sektördür. Kültürel miras turizmi, coğrafi turizm, gastronomi turizmi, inanç turizmi, botanik turizmi, tarihsel doku turizmi bölgemizde rahatlıkla yatırımların yapılabileceği turizm çeşitleridir. Biz turizmin gelişmesini Gaziantep için, ticaret ve sanayinin gelişmesi ile eşdeğer görüyoruz" dedi.
Eğer, turizm hareketlerini kurumlar olarak hep birlikte destekleyebilirsek, birçok sektörümüz bundan olumlu olarak etkilenecektir. Ticaret Odası olarak zengin turistik değerlerimizin tüm dünyaya tanıtılması amacıyla çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz. Son olarak, AB fonlarından yararlanarak, Zeugma, Halfeti ve Rumkale'nin Turizm Etkinliğinin Artırılması Projesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tanıtım Projesi'ni hayata geçiriyoruz. Bu projelerle bölgemizin tarihi ve turistik zenginliklerinin değerlendirilmesi konusunda çalışmalara başladık." diye konuştu.

TURİZMDE TANITIM SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ
Türkiye'nin, dünyada en çok turist kabul eden ve en çok turizm geliri elde eden ülkeler arasInda 20'nci sIrada yer almasının kabul edilemez bir durum olduğunu ifade eden Aslan, sözlerini şöyle sürüdürdü:"Dünya turizm pastasından gerekli payı almaya mecburuz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu anlamda gerçek bir potansiyele sahiptir. Antakya'dan başlayan ve Gaziantep ağırlıklı, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin gibi illerin üzerinde bulunduğu hatta önemli kültürel avantajlar bulunuyor. Gaziantep, bugün ulaştığı ekonomik ve sosyal-kültürel yapısıyla gerçekten Türkiye'de marka ve model bir kent olmuştur. Ancak, ulaşılan bu noktada Gaziantep'in kültürel anlamda ve antik eserlerini ortaya çıkarmada çok da yeterli olmadığı görülmektedir. Oysa Gaziantep'te bulunan tarihsel kalıntılar dünyada birçok ülkeye nasip olmayacak ölçüde bir zenginlik içermektedir. Son yıllarda dünya gündemine oturan Zeugma Antik Kenti, Yesemek Açık Hava Heykel Atölyesi Tarihi Gaziantep Kalesi bu eserlerden bazılarıdır. İldeki turizm değerlerinin korunması ve bu değerlerin yerli ve yabancı turistlere açılması ve tanıtımı konusunda eksiklerimiz olduğu göz ardı edilemez. Bu eksiklerin giderilmesi hususunda Gaziantep Ticaret Odası olarak elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Ancak bilinmelidir ki, bu tür çaba ve gayretler topyekûn bir çalışma ve iyi organizasyon sağlanması suretiyle sağlıklı sonuçlar verebilir. Bu nedenle, Gaziantep'teki tüm kamu kurum ve kuruluşları, turizme yönelik faaliyet gösteren firmalar ve tüm halkımız üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmelidir”