Konu: Mağarcık Höyük Değirmen ve Sığınak keşfimiz

Tweet
 1. #1
  Üye admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2001
  Mesajlar
  8.080
  Blog Entries
  4
  Images
  1013

  Mesaj Mağarcık Höyük Değirmen ve Sığınak keşfimiz

  Çevremizdeki tarihi kalıntıları veya gezilebilecek mekanları tespit etmek adına bir dizi çalışma yapıyoruz. Bu pazar Mağarcık höyüğü denilen yığınağı ve çevresini gezip fotoğraflayalım istedik. İbrahim Şimşek ve Halil EKER hocamıda yanıma alıp kardeşi ile beraber yola koyulduk. Ben höyüğün altında bir mağara olduğunu sanıyordum fakat yanılmışım. bu güne kadar kapsamlı bir araştırma yapılmadığı ve çevremize ilgisiz kaldığımız için kendime hayıflanmadım da değilim. En uzaktaki tarihi mekanlara bile üşenmeden giden ben yanıbaşımızdaki değerlerimizden habersizdim.

  Tanıtımı iyi yaparsanız, değerleriniz değerlenecektir.


  Bu anlayışla gezimize höyükle başladık. Daha tepeye çıkarken ayaklarımız altındaki küp parçalarını tek tek bir araya biriktirmeye başladı Halil hocam. Anladım ki tarihin değerini ancak ona ömür vermiş olanlar bilir. Ben anlamsız ifadelerle bakarken, "Bunlar dedi Mehmet bey, bunlar ancak bir araya getirilince bir anlam kazanır. " her taraf bu parçalarla doluydu. Üzeri kapalı kuyu benzeri yerleri sordum. "Onlar maalesef kaçakçı sondajları" dedi. Yani zamanında kaçakçılar buralarda çukurlar açmışlar ve üzerlerini örtmüşler. Kapsamlı araştırma yapmak lazım, höyüğün yapısı nasıldır? İçinde neler var falan... Ben G.antep'teki resmi yetkililere bir sorayım." dedi. Getireceği bilgileri merakla bekleyeceğiz.

  Kasım Böler beyin uyarısıyla mağaranın ve değirmenin diğer tarafta olduğunu öğrendik. Vakit geçirmeden o tarafa yönelip en azından fotoğraflayıp arşivimize aktarmak için arabamıza bindik.

  Zor bir patika yoldan 2 km içeride değirmen kalıntlarıyla karşılaşınca doğrusu heyecanlanmadım değil.

  Burası yıllarca Nizip halkına hizmet etmiş, belkide daha eskilere. Değirmenin yapısı hala belirgin şekilde duruyor tabi restore edilmesi mümkün değil. su yolları, kuyular değirmenin yerleştiği yapı vs.. rahatlıkla görülebiliyor. Aslında güzel bir piknik alanı bile olabilir. Burasını yeterince fotoğraflayıp kayda aldıktan sonra hemen yukarıdaki mağaraya yöneldik.


  Mağaranın önünden Nizip çayının Sonbahar benzeri görüntüleri seyretmek ne kadar zevkli olsa da kokusu bir okadar tiksindiriciydi.
  Mümkün olsa da berrak bir su aksa şurada...
  Pırıl pırıl...
  İçinde canlılar türese... Balık bile tutsak olta ile.
  Çevresindeki ağaçlar bu kirliliğe rağmen oz aman nasıl güzel olurdu acaba ?
  Hayal mi ?
  Devam edelim ozaman !


  Yaklaşık 70 mt yukarıda sığınağın, siz deyin mağaranın, halil hocam desin süryani kilisesinin kapısındayız. Girişi birkaç açıdan fotoğraflayarak, meraklı gözlerle içeri dalıyoruz. Çünkü Halil hocam heyecanlı bir ses tonuyla bize sesleniyor "Siz gelinde buradakini görün" merakla içeri dalıyoruz ve çeşitli zamanlarda insanların ! Çeşitli zaman diyorum çünkü tahminimize göre süryanilerin sığınağı olan bu mekanı belkide kurtuluş mücadelemiz sırasında kahraman büyüklerimizde bir müddet kullanmışlardı. Halil hocamın kardeşinin mağaranın dar dehlizlerinde ışıldakla yol almaya çalışması bizi ürküdüyor ve ona seslenip yukarı çağırıyoruz. İçeriyide yeterince fotoğrafladıktan sonra dönüşe geçip Nizip çayı arıtma tesisinide fotoğraflayıp dönüyoruz. Değerli hocalarıma teşekkürlerimi arz ediyorum.
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Maðarcýk Höyük Deðirmen ve Sýðýnak keþfimiz-img_9473large_thumbjpg  
  Görüşleriniz bizim için önemlidir
  0342 5171254

 2. #2
  Üye nizip27700 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  502
  Images
  4
  Mehmet gardaş ellerin dert görmesin. Ne güzel resimler çekmişsin, ne güzel yerleri dolaşmışsın. Tıpkı safariciler gibi gezip dolaşıp serüven tadında tarihe yolculuk yapmışsın. Resimleri ve yazını bir belgesel tadında okuyup kare kare resimleri inceledim. Sizlerin yanında olmayı çok isterdim, ama ne yazzık ki bu gün Pazar, Yani nöbetçiyim. Bu yazıyı bile saat 10,30 civarı sana yazıyorum. İnşaallah bir gün seninle tarihe yolculuk yaparız. Çalışmalarında başarılar dileğiyle esen kal....
  'Bir dosttan tek bir gül ve güzel bir sözü ben onunlayken almayı,
  öldükten sonraki bir kamyon dolusu çiçeğe tercih ederim'

 3. #3
  Kıdemli Üye Kasım Böler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2005
  Mesajlar
  1.464
  Images
  43
  Aslında bende size katılmak isterdim ama mümkün olmadı, bu alanlar bizim çocukluğumuzun geçtiği yerler, özellikle höyük çocukken ilk fırsatta üzerine çıkıp etrafı gözlediğimiz yüksek bir tepeydi bizim için, taa o zamanlardan aklımızda kalan belleğimize yerleşmiş bazı ifadeleri hala hatırlayabiliyoruz... üzerinde kaçak kazı yapanlar (o zamanlar şişlemişler derlerdi) etrafa saçılmış kırık küp v.b toprak kap parçaları..! bazen ayağımıza takılan topraktan yapılmış gereçler...

  O günden bu güne değişen pek birşey yok yağmalanan tarih dışında ancak o kadar enterasan ki tarihi zenginlik o denli fazla ki yağmalama halen devam ediyor...

  Ne acı değil mi?

 4. #4
  Üye Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2003
  Mesajlar
  2.316
  Images
  40
  Abi bu fotoğraf hakkında bilgi verebilir misiniz? Harfler İbraniceye çok benziyor. İncilden pasajlar olabilir mi?

  bireysel emekli, sadece üye...

 5. #5
  Üye admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2001
  Mesajlar
  8.080
  Blog Entries
  4
  Images
  1013
  Süryanice olduğu sanılıyor. Fotoğrafı net çekmek mümkün değil. Ancak titiz bir çalışma ile kağıda aktarılmalı ve tercüme edilmeli.
  Fakat duyumlarıma göre " Zamanında zalim bir hükümdarın baskısından kaçtık burada saklandık" benzeri şeyler yazıyormuş. Alparslan'ın komutanlarından Afşin beyin zamanında buraları yağmaladığıda hatırlanırsa, iki olayın birbiriyle arasında ilişki kurmak mümkün.
  Görüşleriniz bizim için önemlidir
  0342 5171254

 6. #6
  Yeni Üye Orhan Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Mesajlar
  2.982
  Images
  279
  Gezinize iştirak etmemekle çok kaybetmişim meğerse,ama sağlık olsun bize özel bir seans yaparsınız artık.

  Performansınıza ve azminize hayranım,ellerinize sağlık ,bu vesileyle arşivimize güzel bir konu kazandırmış oldunuz.
  Ben kimim..?
  HER IRK IRKIM OLMUŞ…HER RENK RENGİM, HER DİL DİLİM OLMUŞ…IRKÇILIĞIN GİREMEDİĞİ YÜREĞİMDEN SOR BENİ..KİM OLDUĞUMU MERAK EDİYORSAN KAFKAS KARTALI ŞEYH ŞAMİLDEN,
  KUDÜS FATİHİ SELAHADDİN EYYÜBİDEN SOR BENİ..

  orhancelik27@windowslive.com

 7. #7
  Üye Ahmet Kocaaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  101
  Images
  2
  Buram buram tarih kokan o yerleri greçekten bende görmek isterdim.Ancak bize sunduğun bu tanıtım için size teşekkür ve taktirlerimi sunuyorum.

 8. #8
  Üye admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2001
  Mesajlar
  8.080
  Blog Entries
  4
  Images
  1013
  Her zaman emrinizdeyim. Hafta sonları müsaitim, ister aynı yere isterseniz farklı bir alanı kayda almaya gidelim. Benim planımda hafta sonu Zergildeki su kanallarını görüntülemek vardı.
  Görüşleriniz bizim için önemlidir
  0342 5171254

 9. #9
  Yeni Üye ibrahim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2001
  Mesajlar
  2.266
  Images
  183
  elin gavurları japonyalardan amerikalardan gelip toprağımızı ve tarihimizi inceliyorlar biz ise 3-5 km yanımızdaki tarihten bihaberiz, ama neyseki admin abimiz gibi bir araştırmacımız var sayesinde görmüş ve öğrenmiş oluyoruz.
  tşkler...

 10. #10
  Üye esera79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2004
  Mesajlar
  877
  Images
  10
  çok dogru ibrahim yanı başımızdaki kültürel zenginliklerden bi haberiz vallahi, bende inşallah bu yaz gelirsem bir çok yeri gezicem nizipte,sitede olmasa ögrenemiycektim böyle güzel yerleri,bu konuda bizi aydınlatan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

 11. #11
  Üye ibrahim şimşek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2006
  Mesajlar
  176
  Images
  8
  evet adminle ve üstadlarımızla yaptığımız küçük bir gezi sonucunda çok büyük ve anlamlı bir çok tarihden izlerle karşılaştık ve bazı anlarda tarihin gizemine bazı anlarda değirmenin yapısına bazenlerde güneşin batışına kapıldık...
  gerçekten yanıbaşımızda bir çok tarihden izler var ama bunlara sahip çıkan yok nedense...
  en güzel yaptığımız orda bir mağara var evet kesin gömü altın vardır bir gece gidelim kazalım deriz ve tarihe böylece bir çok zararlar veririz.bu alandada önceden giden tarihi eser kaçakçıları uğramış kazılarını yapmışlar.
  ama bu eserleri gün yüzüne çıkartıp değerlendirsek belki bir çok alanda gelişimimizi sağlayabliriz...
  yazacak keliler çok o nedenle noktaları ekliyorum..................................................................

 12. #12
  Üye ibrahim şimşek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2006
  Mesajlar
  176
  Images
  8
  Halil Eker gibi sanat tarhi üstadlarımıza sahip çıkalım geçmişimizi aydınlatıp geleceğe yatırımlar yapalım.tarihine sahip çıkmayan toplum lar yok olmaya mahkumdurlar... 13. #13
  Üye Ramazan Tarhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2005
  Mesajlar
  3.750
  Blog Entries
  1
  Images
  1038
  Çok isabetli ve çok değerli bir gezi olmuş.Konuyu dergimizin 2.sayısına da taşıdım.Son basım günü bu konuyu bir başka konu ile yer değiştirdim.Bu tür bilgiler gerçekten önemlidir.Özellikle bizim gezgin grubunun daha çok üreteceği şeyler var.Yalnız fotoğrafları hiç yakıştıramadım.Yaw o kadar pahalı makinalar aldınız..Hani nerde kalite?Silik sümük karışık renkli isli dumanlı net çıkmamış bu resimlere yazık diil mi şimdi?.. )))
  Ramazan TARHAN/HARİTA MÜHENDİSİ-www.tarhanharita.net

  Her kişinin kendine ait bir değer yarğısı ve inancı vardır.
  Bir kişi için önemli olan bir şey başka bir kişi için önemli olmayabilir.
  Kişileri kendi penceremizden değerlendirirsek sorunlarla karşılaşabiliriz.
  Yapmamız gereken, kişileri kendi inanç ve değerlerine göre değerlendirmek
  ve bu değerlere saygı göstermektir.


 14. #14
  Üye Mustafa Bilici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Mesajlar
  2.725
  Images
  10
  Güzel Bir Gezi Olmuş Gezmek Görmek öğrenmek Ne Güzel Teşekkürler Sayin Abiler...

 15. #15
  Üye admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2001
  Mesajlar
  8.080
  Blog Entries
  4
  Images
  1013
  Alıntı Tarhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok isabetli ve çok değerli bir gezi olmuş.Konuyu dergimizin 2.sayısına da taşıdım.Son basım günü bu konuyu bir başka konu ile yer değiştirdim.Bu tür bilgiler gerçekten önemlidir.Özellikle bizim gezgin grubunun daha çok üreteceği şeyler var.Yalnız fotoğrafları hiç yakıştıramadım.Yaw o kadar pahalı makinalar aldınız..Hani nerde kalite?Silik sümük karışık renkli isli dumanlı net çıkmamış bu resimlere yazık diil mi şimdi?.. )))

  yüklediğimiz fotoğrafların boyutları düştüğü için, kalitesinde de sorunlar oluşabiliyor. Keşke konudan haberimiz olsaydı da elimizdeki orijinalleri yollasaydık size.
  Görüşleriniz bizim için önemlidir
  0342 5171254

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211