Yıllık ortalama 60 milyar dolara ulaşan gıda ithalatıyla Japonya nın Turkiye icin buyuk bir pazar olabileceğini belirten Nizip Ticaret Odası (NTO) Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Bu pazarda etkin aktorler arasında yer alabilmek icin hem Japonlara hem de Uzakdoğu pazarına Turk urunlerini daha fazla tanıtmalıyız. dedi.

Nizip Ticaret Odası (NTO) Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, Turkiye nin Uzakdoğu pazarında daha aktif rol alması icin bu bolgeyi kapsamlı bir şekilde analiz ettiklerini soyledi.

Ozyurt, Turkiye nin Tokyo Buyukelcisi Bulent Meric ile bir araya geldiği programda, Uzakdoğu pazarın hakkında karşılıklı firik alışverişinde bulundular.

Uzakdoğu nun onemli ulkelerinden Japonya nın Turk ihracatcılar icin cok değerli bir pazar olduğunu vurgulayan Ozyurt, gıda tuketiminin buyuk bolumunu ithalatla karşılayan ve yıllık gıda ithalatı 60 milyar dolara ulaşan Japonya'nın her anlamda onemli bir ulke olduğuna dikkati cekti. Ulkenin onemli bir gıda ithalatcısı olduğunun altını cizen Ozyurt, Turk gıdacıların boylesine etkili bir pazarı etkili kullanmasını ifade etti. Turk gıda ihracatcısının Japonya da daha aktif olması gerektiğinin altını cizen Ozyurt, şoyle devam etti:

Japonya, ulkemiz icin onemli bir pazar ancak rakamlara bakıldığında ihracatımızın istenilen seviyede olmadığını goruyoruz. Gecen sene bu ulkeye toplamda 350 milyon 339 bin dolarlık ihracat gercekleştirdik. Bu rakamların beklenen seviyelere taşınması icin bu ulkeye iş heyetleri gondermeli, fuarlar organize etmeliyiz. Turkiye nin Uzakdoğu pazarında daha aktif rol alması icin bu bolgeyi kapsamlı bir şekilde analiz ediyoruz. Hem Japonlara hem de Uzakdoğu pazarına Turk urunlerini daha fazla tanıtmalıyız. Bu tanıtımı yaparsak ilerleyen yıllarda Japonya ya ihracatımız beklediğimiz seviyelere gelecektir.

Japonya'nın doğal urunlere yoğun ilgi gosterdiğine dikkati ceken Ozyurt, bu nedenle Turk gıda sektorunun Japonya yı iyi etut etmesi gerektiğini vurguladı. Ote yandan tanıtım gruplarının da bu ulkeye yoğunlaşarak Turk urunlerini tattırması gerektiğinin alını cizen Ozyurt, yoğun tanıtım faaliyetleriyle Japon pazarında daha aktif olacaklarını ifade etti.

Bu etkinlerle hem Turk urunlerinin daha iyi tanıtılacağını hem de Japon iş adamlarının Turkiye ye yatırıma davet edileceğini belirten Ozyurt, bu konuda yabancı yatırımcılara onemli teşvikler verildiğini kaydetti.

Turkiye nin Tokyo Buyukelcisi Bulent Meric de Turk işadamlarının Japonya yı ve Uzakdoğu pazarını yakından takip etmelerini isteyerek, bu konuda gerekli her turlu yardımı yapacaklarını ifade etti.