80’li yılların ortalarıydı. Nizip Devlet Hastanesi şimdiki binasına yeni taşınmış, hastanemizin tüm
bölümlerine lazım olacak alet edavatın temini işini ise Sayın Hasan Çapan üstlenmişti. O günlerde
sayılarını 22 olarak hatırladığım hastane doktorlarıyla yapılan toplantıda bazı doktorların eksik alan
cihazları söylemeyip bu eksikliği özel muayenehanesini adres göstermek amacıyla gizlediği dedikodularını duymuş tabiki inanmaıştım.Çünkü doktorluk benim gözümde çok ulvi bir meslekti ve hiçbir doktor buna tenezzül etmezdi.

--------------------------------------------------------------------------------

Yıl 2006. Aynı hastanedeki Fizik Tedavi doktorunun (alet edavat bahanesi de yok) 2 dakilalık omuzdan vurulacağı bir iğne için özel muayenesini adres gösterdiğini yazıyorum, biri ben olmak üzere canlı
kurbanlar (pardon şahitler) var diyorum, ama ne arayan var ne soran sanki suya çizik çekmişim. Yoksa
hastane doktorlarımızın bazıları için poliklinik adres gösterme yeri de benim mi haberim yok.

--------------------------------------------------------------------------------

Yine 70’li 80’li yıllar. Birkaç yıl arayla iki kardeşini de trafik kazası sonrası, hastanemiz tarafından
“yeterli tedavi imkanımız yok” gerekçesiyle gönderildiği Antep Devlet Hastanesine varmadan yolda kaybeden Dürümcü Emmimiz Mehmet Cankesen’in yıllar sonra, “o acıları bari başkaları yaşamasın, Antep’e hasta göndermeler olmasın” diye yapımına önayak olduğu muhteşem acil servisimizin açılışı. O günler aynı zamanda Başhekim Hasan Çağıl’ın Devlet Hastanemizi, özel hastaneler seviyesinin bile üzerine çıkarmaya çalıştığı, ve bu uğurda devrim sayılabilcek birçok “İlk”’lere imza attığı günler.

Ve yine 2006. İki kardeşi acilen sevkedildiği Antep yolunda canveren Cankesen’in bu defa amcasıoğlu Kebapçı Uğur aynı uygulama sonucu yine sevkedildiği Antep’e varmadan yolda canveriyor. Kaderin garip cilvesi desem hem kendimi hem de sizleri enayi konumuna düşürmüş olurum. Kesinlikle değil. Ama ne?

Hastaları Antep’e göndermelerin, baştan atmaların daha doğrusu sorumluluktan kaçmaların sebebini soruyorum, aldığım cevap ürkütücü olmasının yanı sıra sanki geleneksel vurdumduymazlığın da en
acı tescili.
- Acile gelen (özellikle geceleri) hastalara müdahale etmesi gereken uzman doktorlarımızın çoğu halen
Antep’te ikamet ediyorlarmış ta ondanmış efendim, yetişemezlermiş. Inanmak zor ama bu uygulama
malesef halen devam ediyormuş. Birde şunu merak ediyorum. Acaba bu doktorlar her gün ilçe dışına çıkarken kaymakamlık makamından izin almaları gerekirmi, gerekmez mi? Ben gerekir diye biliyorum, ama yoksa AB yolunda buda mı değişti. Eğer hergün resmi izin alıyorlarsa peşinen özür dilerim.
Ya almıyorlarsa?......

Madem poliklinikler özel muayenelere, acil servisler de halen Antep Devlet Hastanesine sevk makamı
olarak kullanılacaksa, ve de kullanılıyorsa öylese biz neden bu kadar masraf edip hastanemizi büyüttük, acilimiz Güneydoğunun en büyüğü yaptık ve de özelleştirmeleri gerçekleştirdik.
Yoksa durumumuz devamlı, azabıyla birlikte köyden şehre giden ağanın dediği gibi,
- Hiçbirşey değişmiyecekti de madem, öyleyse biz bu kadar şeyi niye yedik? Pozisyonunamı benzeyecek. ( Bu hikayeyi lütfen bilenler bilmeyenlere anlatsın. Tam konumuza göre. Şayet bilen yoksa ilerde ben anlatırım. )
Kalın Sağlıcakla

Yorumlayan: yusuf tarih 03.08.2006
yetkililer!

lutfen bu hassas konuyu anasayfada degerlendiriniz!....

Yorumlayan: metal tarih 03.08.2006
sayın doğan hocam, gerçekten çok önemli, memleketimiz için ise bir o kadar vahim bir durum...
ilçemizde görev yapan doktorlardan antepte oturanların sayısı azımsanmayazak kadar çok...
ama hasta ölmüş ve ya komadaymış umurlarındamı sanki
bide bunların yeminleri var değilmii :-((

Yorumlayan: admin tarih 05.08.2006
Konu gerçekten hassastır. Doktorlarımızın imkanlarının kısıtlı olduğundanmıdır ?
Bazı uzmanlarımızın antepten gelmediğindenmidir ?
Doktorlarımızın sorumluluk almak istemediğindenmidir ?
Bu problem hep var umarımki hep var olmaz