Nick veya Email:
Kaydın varmıydı ? =>
Şifremi Unuttum !
 • Giriş / Kayıt

  1. #1

   Kaybettiklerimiz (Baraklı Halk Ozanı Mahkül)

   BARAKLI HALK OZANI MAHKÜL ( MEHMET KILIÇ)' IN ARDINDAN

   Nüfus kayıtlarında Mehmet Kılıç olarak geçer ama halk onu hep Mahkül KILIÇ olarak bildi. Ve zaten oda kendisini halka Mahkül olarak kabul ettirdi hep. Bilinen adı ile Mahkül DAYI. Yani barağın yörenin Mahkül Dayısı. Barak folklörü barak türküleri denildimi akla ilk gelenlerden. Ve barak türküleri ile özdeşleşen isim. Türkülerin Mahkül Dayısı. Ölümünün ardından barak türküleri öksüz kaldı denilmişti. İşte öyle bir ses öyle bir isimdi Mahkül Usta. Onu bundan iki yıl önce kaybetmiştik. Ama onun sesi, onun sözleri hoş sohbetleri müzik ve folklör ile ilgili dedikleri ve anlatımları halen tazeliğini korumaktadır. O bir sesti ki üstüne ses yoktu. Onun dedikleri söylem ve sözleri bilge kişiliği ile hep örtüşürdü. Ve o gerçek anlamda bir halk ozanı idi. Saygı ile ve özlemle anıyorum rahmetli Mahkül Dayıyı.
   Mahkül, yaşamı boyunca sazı elinden türküleri dilinden bırakmadı. Taa çocukluğundan yaşlılık dönemine dek. Çaldı, söyledi ve anlattı. Denilebilir ki barak türkülerine barak havası ve ağzına en çok katkı sağlayan, bu müzük türünü tanıtan, onu popüler kılan baraklı halk ozanıdır.
   Gerçektende o uzun yaşamı boyunca barak havalarını oda cemaatlerinde , toplantı ve düğünlerde, bir zamanlar radyo mikrofonlarında sonraları televizyon kanallarında hep okudu ve anlattı. Bununla da kalmayıp tarihi ve kültürel yönleri ile de barak kültürüne kaynaklık etti. Mahkülü öteki ozanlardan ayıran yönü sadece türküleri söylemekle kalmayıp türkünün konusunu öyküsünü ve kahramanlarını beraber anlatması idi. Yani o bir bakıma barağın sözel tarihçisiydi. Bundan dolayıdır ki araştırmacılar konular üzerinde hep kendisi ile söyleşirlerdi. Bir defasında zamanın Antep Valisi (Erhan TANJU) Nizip' e geldiğinde Mahkülle tanışır. Mahkülün bu ozanlık ve bilgelik yönünü görünce benimde aralarında bulunduğum bir araştırma heyeti kurdurarak Mahkül'ün türkü ve anlatımlarının bir kitaba dönüştürülmesini istemişti. Öylede oldu. Onun barak üzerine söyledikleri dedikleri bir kitapta toplatıldı. İşte Öyle bir ozandı Mahkül. O sadece türkü okumakla kalmayıp türkülerin konusunu olayların öyküsünü de beraber anlatırdı. Bilgeliği de ondandır zaten . Barak türkülerinin belkide ağırlığını teşkil eden bülüm iskan ve göç olaylarını anlatan türküleridir. Bu havaların makamına uygun gür sesi ile söylerken olaylarıda beraberinde anlatımı dinleyenleri adeta kendine hayran bırakırdı. İşte bu yönleri ile yukarıdada dediğiimiz gibi ozanlık ve bilgelik şahsında yer almıştır.Türkü haykırışlarında gür sesine çok zaman mikrofon gerekmezdi. Söylediği türkü bir köyden bir köye duyulurdu. Öylesine bir davudi sesi vardı. O seski aynı zamanda barak havasının söyleme tarzına uygun bir ses. Yine bir özelliği vardı ki onun, yöre müziğini hiç yozlaştırmadan özüne uygun ve bu öze bağlı kalarak söylerdi.
   Kısaca o büyük bir halk ozanı idi. Bir cemaat adamı idi ve bilge bir kişi idi. Barak müzüğüne, barak kültürüne çok emek verdi ve katkı sağladı. Bundan dolayıdır ki barak folklöründe hep aranan ve önde gelen isimlerden oldu. Onu rahmetle ve saygı ile anıyorum.

  2. #2
   Sizin rahmetle andığınızı bizde anıyoruz.

   Hocam sanırım Barak türkülerinin bu kadar tutulmasındaki nedenlerde burada yatıyor. Yani
   Yanık olması, tarihdeki olayları anlatıyor olması. vs.
   Bilmem siz daha farklı nedenler buluyormusunuz ?
   Görüşleriniz bizim için önemlidir
   0342 5171254

  3. #3
   Özelliklede yaşanmış olayları anlattığı için diye düşünüyorum. Ayrıca temasında hüzün ve acılar anlatılır genelde...

   Sayın müdürüm arşivimize renk katıyorsunuz,teşekkürleer...
   Konu Orhan Çelik tarafından (07.11.07 Saat 16:55 ) değiştirilmiştir.
   Ben kimim..?
   HER IRK IRKIM OLMUŞ…HER RENK RENGİM, HER DİL DİLİM OLMUŞ…IRKÇILIĞIN GİREMEDİĞİ YÜREĞİMDEN SOR BENİ..KİM OLDUĞUMU MERAK EDİYORSAN KAFKAS KARTALI ŞEYH ŞAMİLDEN,
   KUDÜS FATİHİ SELAHADDİN EYYÜBİDEN SOR BENİ..

   orhancelik27@windowslive.com

  4. #4
   Sevgili Orhan karınca kaderince misali çorbada tuzumuz olursa ne mutlu bize selamlar

  5. #5
   Merhabalar Sevgili Nizipliler Benim Sizden çok önemli Bir Ricam Olacak Eğer Sizde Mahkül Adlı Ozanımızın Türkülüri Varsa Acaba Burada Yayınlayabilirmi Kaybolup Giden Bir Değer Olmasını Istemiyoruz Bu Yüzden Internet üzerinde Türkü Severlerle Paylaşırsanız çok Mutlu Oluruz önemle Rica Ediyorum Saygılarımı Sunarım Zahmet Edip Tüm Okuyan Kardeşlerime...

  6. #6

   mahkül

   komsu abdullah
   nrt banlarını *ozan mahkül kılıçoglun* yayın lanması arz ederim orhan celik

  7. #7
   Mahkül dayi denince,ilk akla gelen.Barak türküleri,dir.Benimde bir anim oldu kendisi ile.Sene 1959,Kürepte kör Hasaninin daminin basinda Mevsim yaz,Köylüler toplanmis Mahkül dayi sazi eline almis,Indirdim allari döktüm humasi, Gözümden akkitim kan ile yasi Sana emanetim üc ocak tasi Belki hürsit beyim gelir bizim ellere ,diye Hürsit türküsüne ,basladi ,Hikayesiyle birlite Kendisine Alltan Rahmet Bütün Baraklilara Bas sagligi dilerm ,Ben,H,Bekir Kilic,KÜREPLI, Adikli asiretinden,Selam olsun güzel BARAGIMA Ve Barak türkülerini sevenlere.

  8. #8
   Gaziantep folkloru ile çok ilgilendiğim için,Mahkül Dayı ismini de sıkça duymuştum.
   Barak folkloruna verdiği hizmetlerden dolayı ona müteşekkürüz.
   Allah rahmet eylesin,tüm sevenlerinin,yakınlarının başı sağ olsun.

  9. #9
   dedemin mahkül ile ilgili güzel bir şiiri var elime geçtiği an eklerim
   GAZİKENT ÜNİVERSİTESİ
   SİYASET BİLİMİ VE ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER

  10. #10
   Ahmet Kocaaslan Hocam,Mahkul dayı ile ilgili güzel yazınızı okudum,emeklerinize yüreginize sağlık.Gerçekten Mahkul dayı en iyi şekilde Barak Halk Müzigini otandik olarak hikayesiyle icra eden ustaydı.Kendisini bir çok kez Tilhabeşli Hacı Dayım ile beraber bizzat dinleme fırsatım oldu.Muhabbetlerine doyum olmazdı.Hoş ve muhabbet ehli güzel insandı.Bu güzel ustayı kaleme alarak,en azından anma adına size tekrar teşekkürler.Mahkul dayıyı saygıyla anıyorum,allah rahmet etsin.Bu düşüncelerle güzel günler diliyorum.
   Not:Ahmet Hocam Nizipli Deli Memet ile ilgili araştırıp yazma imkanınız varmı acaba,oda degerli bir ustamız.

  11. #11
   http://www.facebook.com/video/video....9277603&ref=mf
   AŞŞIK MAHKÜL ÜN SES KATIYLARINDAN BİRİSİ
   GAZİKENT ÜNİVERSİTESİ
   SİYASET BİLİMİ VE ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER