NTO Yonetim Kurulu Başkanı Ozyurt: Gaziantep iş dunyası yavaş yavaş Endustri 4.0 a hazırlanması gerekiyor

Nizip Ticaret Odası (NTO) Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, markalaşma, inovasyon ve Ar-Ge de onemli bir noktaya ulaşan Gaziantep iş dunyasının yavaş yavaş Endustri 4.0 a hazırlanması gerektiğini belirtti.

Ozyurt, yaptığı acıklamada, ihracatta Turkiye nin ornek illerinin başında gelen Gaziantep in yenilikci calışmalarla gucune guc katacağını soyledi. Bu noktada da Endustri 4.0 ın one cıktığını anlatan Ozyurt, sanayiyi bilgisayarlaşmaya teşvik eden ve yuksek teknolojiyle donatan bu sistemin gelecek yıllarda daha sık duyulmaya başlayacağını ifade etti.

İhracatta yuz gulduren verilen alan Gaziantep in Endustri 4.0 a hazırlık yapması gerektiğine dikkati ceken Ozyurt, Gaziantep iş dunyası yavaş yavaş Endustri 4.0 a hazırlanması gerekiyor dedi.

Kentin mayıs ayı ihracat rakamlarına da değinen Ozyurt, ihracat artışının iş dunyasını mutlu ettiğini, bu mutluluğun yılsonu hedefleriyle taclanacağını vurguladı.

Farklı kıtalara urun ihrac eden işadamlarının başarısını takdir etmek gerektiğini ifade eden Ozyurt, Yılmadan, yorulmadan ihracat yolculuğunu surduren işadamlarımız onemli başarılara imza atıyor. Gaziantep in ihracattaki başarısı hem bolgeye hem de ulke moral olmaya devam ediyor şeklinde konuştu.

Gaziantep in Turkiye nin en fazla ihracat yapan 5 nci ili unvanını koruğunu ifade eden Ozyurt, Gecen yıla kadar ihracatta 6 ncı olan şehrimiz şimdi 5 inci sırada bulunuyor. İhracat sıralamasında daha yukarılara cıkacağımıza inanıyorum. Gelen verilen bu inancımızı guclendiriyor diye konuştu.

Yurtdışı fuarlarının ihracata katkı sağladığını vurgulayan Ozyurt, bu fuarları iyi analiz ettiklerini ve fuarların ihracata etkisinin inkar edilemeyeceğine dikkati cekti.

Ozyurt, gecen yılın mayıs ayında 516 milyon 853 bin dolarlık ihracat yapan Gaziantepli ihracatcıların bu senenin aynı doneminde ihracatı yuzde 9.8 artırarak 567 milyon 700 bin dolara cıkardığını ifade etti. Ozyurt, bu yılın 5 aylık diliminde ihracatın 2 milyar 719 milyon 247 bin dolara ulaştığını kaydetti.