Nizip Ticaret Odası ve Nizip Alkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile Anadolu Kadınları Gecesi programı Nizip Ticaret Odası Osman Sayın Toplantı Salonunda duzenlendi.

Duzenlenen programda bir konuşma yapan Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt Varlık sebebimiz olan analarımızı ve kadınlarımızı burada yapacağım beş dakikalık konuşmaya sığdırmak mumkun değil. dedi.

Konuşmasına ulu onder Ataturk ‘un bir sozu ile başlamak istediğini belirten NTO Başkanı Ozyurt şunları ifade etti; Ey kahraman Turk kadını, sen yerde suruklenmeye değil, omuzlar uzerinde goklere yukselmeye layıksın. Ulu onderimizin de belirttiği gibi Anadolu kadınlarımız, varlığıyla bizleri aydınlatan, evde ana, cephede er kişi olan, destan yazan ve hicbir ulusun kadınlarında olmayan bir manevi guce sahiptir. Atamız; Dunyada hic bir milletin kadını Ben Anadolu Kadınından fazla calıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere goturmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim, diyemez! Derken Anadolu kadının gucunu, kurtuluş savaşında verdiği mucadeleyi nasıl da guzel anlatmış. Gectiğimiz gunlerde 1877-1878 Osmanlı Rus savaşının aslan yurekli nene hatun un vefat yıldonumuydu, bu vesileyle kendisini dua ve minnetle anmak isterim. Rabbim nene hatun ve isimsiz bircok Anadolu kadınımızdan razı olsun. Ne yazıktır ki, kadınlarımız hala toplumun bazı kesimlerde ikinci plana itilmekte atılmakta ve kadının yeri evidir mantığı devam etmektedir. Aksine kadınlarımız her alanda olmalı ve iş gucumuze katkı yapmalıdır. Ulkemizin toplumumuzun gelişmesi ve daha ileriye gidebilmesi icin bayanlarımız daha on planda olmalıdır. Bu nedenle kız cocuklarımızı bebeklikten itibaren bu bilincle yetiştirmemiz gerekmektedir. Ulu onderimizin de belirttiği gibi Milletimiz guclu bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yukselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin gectikleri butun oğretim basamaklarından gececeklerdir. Bu bilincle hareket ederek, kız cocuklarımıza gerekli ozeni gosterip eğitim aldırmalıyız, kadınlarımıza toplum ve iş hayatı icerisindeki hak ettikleri yerlere gelmelerine olanak sağlamalıyız ve bu sayede inanıyorum ki daha aydınlık daha refah bir gelecek bizlerin olacaktır. Bizlere duşen en buyuk gorev stereotip duşunce yerine kadın-erkek eşitliğinin bir hak olduğunu toplumda benimsetmek, kadınlarımızın toplumdaki yerini korumak, potansiyellerini bilim, sanat ve teknolojide kullanmalarını sağlamaktır. Bu nedenledir ki başımızın tacı olan kadınlarımıza destek olmalı ve hak ettikleri değeri vermeliyiz. "Anadolu Kadınları Gecesi" programının gercekleştirilmesinde emeği gecen hamisi olduğumuz Nizip Alkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Değerli Muduru Kıymet Taş hanımefendiye ve tum oğretmen ve oğrencilerine, calışanlarına teşekkur eder, başarılarının devamını dilerim. Sizleri muhabbet ve sevgiyle selamlıyor, programımıza teşriflerinizden dolayı memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

Nizip Alkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Muduru Kıymet Taş ise Programımızı oluştururken sosyal sorumluluk bilinciyle ve bir kız okulu olmamız hasebiyle ulkemizdeki kadınlarımızın tarihsel rolunu ve gunumuz kadınlarının sorunlarını ele alarak ve bu sorunlara dikkat cekmek amacıyla hazırlamış bulunmaktayız. Bu proğramı hazırlarken desteklerini bizden esirgemeyen başta Nizip Ticaret Odası Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt ve yonetim kurulu uyelerine teşekkur ediyorum. şeklinde konuştu.

Program oğretmen ve oğrencilerin hazırlamış olduğu gosteri, turku şoleni ve şiirlerin okunması ile son buldu.

Duzenlenen programa Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları, Gaziantep İl Milli Eğitim Mudur Yardımcısı Mehmet Ali Tiryakioğlu, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hulya Akaya, Nizip İlce Milli Eğitim Şube Muduru Mehmet Demir, NTO Yonetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mahmut Polat, Abdulkadir Akkuş, Kadın Girişimciler Kurulu Uyeleri Demet Doğdu, Alev Ozpolat, NTO yonetim kurulu, meclis uyeleri ve cok sayıda davetli de katıldı.