Nizip Ticaret Odası (NTO) Yonetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozyurt, ilcede 2017 yılını yatırım ve ihracat seferberliği ilan ettiklerini bildirdi.

Ozyurt, yaptığı acıklamada, millet olarak daha cok kenetlenerek terore ve teror orgutlerine fırsat vermeyeceklerini belirtti.

Bu sureci birlik ve beraberlikle geride bırakacaklarını ifade eden Ozyurt, Bu ulkede terorist ve destekcilerine yer olmadığını, vatan hainlerine mezar olacağını birlik ve beraberlik icerisinde gostermemiz gerekir. Bu hain saldırlar sonucu şehit olan guvenlik guclerimize ve sivillerimize Allah tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum diye konuştu.

Ulkesini ve milletini duşunen herkesin daha cok calışması gerektiğini ifade eden Ozyurt, daha cok istihdam oluşturarak istihdama devam edilmesi gerektiğini kaydetti. Ozyurt, Ulkemizin geleceğine katkı sağlamak icin ilcede 2017 yılını yatırım ve ihracat seferberliği ilan ediyoruz dedi.

TOBB Nefes Kredisi

Turkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde imzalanan protokol ile uyelerine yonelik TOBB Nefes Kredisi verilmeye başlandığını anlatan Ozyurt, şoyle devam etti:

Nizip Ticaret Odası olarak 150 bin liralık bu kaynakla yaklaşık 1,5 milyon liralık bir kredi hacmi oluşturulmuştur. Ayrıca TOBB tarafından aktarılacak kaynakla kredi hacmimiz daha da arttırılacaktır. Uyelerimizin kredi olarak kullanacağı paranın ust limiti 100 bin liradır. 1 yıl vadeli olacak kredinin brut faizi aylık yuzde 0,825, yıllık yuzde 9,90 olacaktır. Bu kredinin kullanılması piyasaya olumlu bir şekilde yansıyarak KOBİ lerimizin nefes alacağını duşunuyoruz. Kredinin kullanımından sonraki surecte butun bankaların kredi faizlerini duşureceklerini ve bunun da bir sinerji yaratarak, piyasalara olumlu yansıyacağı kanaatindeyiz.

01 Ocak 2017 itibariyle Ticaret Sicili işlemlerine ilişkin vergi harclarının Oda tarafından tahsil edileceğini anlatan Ozyurt, 06 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ‘Şirket Kuruluş Sozleşmesinin Ticaret Sicili Mudurluklerinde İmzalanması Hakkında Tebliğ yayınlanmıştır. Boylece notere gitmeden ticaret sicili muduru huzurunda ana sozleşmelerin imzalanması ve imza beyannamesinin ticaret sicili mudurluklerinde duzenlenmesi sağlanmıştır ifadelerini kullandı.

2017 Yılı TOBB Dijital Donuşum Projesi

TOBB tarafından dijital donuşum projesi kapsamında 2017 yılında online belge verilmeye başlanılacağını ve online aidat odemeleri yapılacağını belirten Ozyurt, Dijital donuşum projesi ile faaliyet belgesi, Turkiye Ticaret Sicili Gazetesi Onaylı Sureti, Sanayi Kapasite Raporu Onaylı Kopyası, Yerli Malı Belgesi, Borsa Fiyat Cetveli, Orf, Adet, Teamul Belgesi, Mucbir Sebep Belgesi, Dış Ticaret Belgeleri, TIR Karnesi, ATA Karnesi, Oda/Borsa Sicil Sureti, Oda Sicil İhale Belgesi, Ortaklık Belgesi, Ticari İkametgah Belgelerini odamız tarafından online verilebilecektir ifadelerini kullandı.

2017 yılı Odamızda Mesleki Eğitim Faaliyetleri

Calışma ve Sosyal Guvenlik Bakanlığı, Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu ve Turkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği protokolu imzalandığını hatırlatan Ozyurt, şunları kaydetti:

Bu protokol kapsamında Odamız ve Gaziantep İş-Kur İl Mudurluğu işbirliği ile ‘İş Başı Eğitim Programları duzenlenecektir. Programın temel amacı ise mesleki deneyimi veya iş tecrubesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrubesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasıdır. İş başı eğitim programından en az iki sigortalı calışanı bulunan işyerleri yararlanabilecek ve surec boyunca işverene hicbir ek maliyeti olmayacaktır.

Değerli uyelerimiz ile birlikte 2016 yılının son gunlerine gelmiş bulunmaktayız. Yeni yılın sağlık, mutluluk, huzur getirmesini diler, sizlere, ailenize ve Turk iş dunyasına başarılarla dolu bir yıl temenni ederim. şeklinde konuştu.