02
12 Temmuz 2013
Suriye Sınırı
Türkiye-Suriye hududunda, 1’nci Hudut Alay Komutanlığı Türkyurdu Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan girmek isteyen 200 kişilik kaçakçı grup (ellerinde koliler ve 300 civarında küçükbaş hayvan sürüsü ile birlikte), saat 20.10 sularında, hudut nöbetçileri tarafından tespit edilmiş ve kendilerine “Dur” ihtarında bulunulmuştur. “Dur” ihtarına uymayan grubun, mayınlı sahada tel engellerini aşarak ilerlemeye devam etmesi üzerine hudut nöbetçileri, havaya uyarı ateşi açmıştır. Ateşle ikaza da uymayan kaçakçı grup, Türkiye’de bulunan Kıvırcık Köyü istikametine doğru ilerlemeye devam etmiştir.
Anılan gruba müdahale eden bir hudut nöbetçisi, kaçakçılardan birini yakalayarak elindeki koli ile beraber yere düşürmüştür. Yere düşen Suriye uyruklu İlyas CESİM adlı şahsın, hudut nöbetçisinin silahına sarılarak almaya çalışması üzerine personel, söz konusu şahıs istikametinde 1 el yere doğru ateş etmiş, yerden seken mermi şahsı, sol omzundan yaralamıştır. Bu esnada, kaçakçı grup, askerlerimiz üzerine Kaleşnikof piyade tüfekleri ile ateş açmıştır. Askerlerimizde herhangi bir zayiat yoktur.
Olayı müteakip, yaralı Suriyeli şahıs sivil bir araca bindirilerek Karkamış İlçe Sağlık Ocağı’na, bilahare ambulans ile Nizip Devlet Hastanesi’ne tahliye edilmiş, ancak anılan hastanede saat 21.30 sularında vefat etmiştir.
Olayla ilgili olarak, 5’inci Zh.Tug.K.lığı (Gaziantep) Askeri Savcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmıştır.