Nizip Ticaret Odası Gaziantep Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu nun katılımıyla gerçekleştirilen ‘’Gaziantep İl-İçe Oda / Borsaları Müşterek Toplantısı’na katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye’nin, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini ilk TOBB açıkladı. Şimdi de kişi başına düşen geliri 2,5 katı artırmak istiyoruz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’teki oda ve borsalara seçimlerin ardından "hayırlı olsun" ziyaretinde bulunduklarını söyledi. Seçimler sonucunda göreve gelen sanayi, ticaret ve borsa başkanlarıyla yeni yönetimlerini kutlayan Hisarcıklıoğlu, ‘’Önümüzdeki dönem Anadolu’nun şaha kalkması lazım" diye konuştu.

- ‘’Gaziantep oda ve borsaları 5 yıldızlı hizmet veriyor"

Hisarcıklıoğlu, TOBB’un ülkenin en demokratik kurumu olduğunu savundu. Kurumda demokrasinin en önemli kuralına göre alttan yukarı doğru seçim gerçekleştirildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de mahalli ve genel seçimlerden sonra en fazla oyun da oda ve borsa seçimlerinde kullanıldığına dikkati çekti.

TOBB tarihinde en yüksek rekabetin olduğu ve en çok adayın yaraştığı seçimi bu dönemde yaşadıklarını anlatan Hisarcıkıloğlu, toplantı salonunda bulunan başkanlara seslenerek, şunları söyledi: ‘’Bundan sonra Gaziantep ekonomisinin sorumluluğu sizlerin üzerine bindi. Geçmişte başarıyla aldığınız bayrağı şimdi ileriye götürmek size ait. Türkiye’nin marka şehrisiniz. Türkiye’nin en fazla örnek aldığı bir şehrin ekonomisinin temsilcilerisiniz. Gaziantep başarısının mimarları siz ve temsil ettiğiniz kitlelerdir.’’

Gaziantep’in birlik beraberliğinin bozulmamasını temenni eden Hisarcıklıoğlu, ‘’Sizin hedefleriniz daha büyük. Her gittiğim yerde ‘maşallah’ diyerek, sizi örnek gösteriyorum. Başarı hikâyenizin arkasında Gaziantep’teki birliktelik var’’ diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’teki oda ve borsaların beş yıldızlı hizmet verdiğini kaydetti. TOBB’un çalışmalarından da bahseden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin en büyük kadın ve genç girişimciler kurulunu kurduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: ‘’Bunun sonuçlarını bugün görüyoruz. Bu salonda da tecrübe var, genç var, kadın var. Bunu iyi harmanlarsak, bizim bileğimizi kimse bükemez. İşte Gaziantep bunu yapmış. Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini ilk TOBB açıkladı. Şimdi de kişi başına düşen geliri 2,5 katı artırmak, Avrupa ile Asya arasında Türkiye’nin sanayi devi olmasını istiyoruz. Anadolu’yu karış karış gezdik, ayağa kaldırdık. Anadolu ile beraber ihracat atılımı yaptık. Türkiye gerçek gücünü buldu, şimdi artık Anadolu ayağa kalktı. Yeter mi? Yetmez. Şimdi önümüzdeki dönemde Anadolu’nun şaha kalkması lazım. Sizler ve sizin temsil ettiğiniz kitlelerle şaha kalkacak. Özellikle Anadolu’da bu işin bel kemiği sizlersiniz. Bir an önce ülkemizi zenginleştirme hedefi doğrultusunda hızla ilerlememiz lazım. Antep bu konuda rol model.’’

2002 yılında 620 milyon dolar ihracat yapan Gaziantep’in geçen yıl yaklaşık 6 milyar dolar ihracat yaptığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, ‘’Bu müthiş bir başarı hikayesi, ama yetmez. Antep hedeflerine yeni bir şey daha koymalı, hedefi dünya şehri olmalı. Antep’in 10 yıl sonra bir dünya şehri olacağına inanıyorum. Artık yatırımcılar yatırım yapmak için sizlerle ortak olmak için Gaziantep’e gelecek’’ diye konuştu.

- "Her kente akademik danışman"

Hisarcıklıoğlu, TOBB’un yürüttüğü faaliyetleri ve yeni dönem projelerini de anlatarak, bankaların KOBİ’lere uyguladığı faiz oranlarını tek haneye indirmek için çalıştıklarını söyledi.

Vadeli alacakları binde 4 sigorta edecek sistemi yürürlüğe koyduklarını belirten Hisarcıkloğlu, ücretsiz hukuk danışma ile teşvik danışma merkezini devreye sokacaklarını, odalarda iyileştirmeye gideceklerini, her kente birer akademik danışman vereceklerini kaydetti.
Bütün illerde mesleki eğitimden artık oda ve borsaların sorumlu olacağını, yenilikçilik merkezleri açacaklarını, odaların hepsinin dünyaya açılım merkezi haline geleceğini vurgulayan Hisarcıkloğlu’na, konuşmaların ardından, oda ve borsa başkanları tarafından bakır işlemeli sürahi hediye edildi.

Toplantıya Nizip Ticaret Odası’nı temsilen NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, NTO Meclis Başkanı Mustafa Doktoroğlu, NTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Polat, NTO Meclis Üyeleri, Coşkun Güzel, Habeş Şeker, Ali Kaya, Ömer Çapan, Ersin Özdemir, NTO Danışma Kurulu Üyeleri Şakir Öztekin, Orhan Budak, NTO Genç Girişimciler Kurulu Üyesi Mehmet Emin Şimşek, NTO Genel Sekreteri Serpil Gündoğdu ile diğer oda ve borsaların başkan ve üyeleri katıldı.

Kaynak...