Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Meclis Başkanı Mustafa Doktoroğlu, yeni Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile birlikte Gaziantep Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret ettiler.

Göreve başladığımız andan itibaren hem Nizip Ticaret Odası başkanı olarak hem bir sanayici olarak hem de bir vatandaş olarak Sayın Gaziantep Valisi Erdal Ata’nın desteğini her zaman yanlarında hissettiklerini ifade eden Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet

Özyurt sözlerini şöyle sürdürdü;

Bundan sonraki dönem içersinde de Nizip Ticaret Odası ve Nizip’li olarak bizlerde sizlerin her zaman yayındayız. Gaziantep’in ve ülkenin faydasına olan her işte elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız. Nizip Organize Sanayi Bölgesinin birinci kısmı 33 parselden oluşuyordu bunların dağıtımını yaptık ve yarısı faal duruma geldi diğer yarısı da inşa halinde. Şimdi ise sayın valimizin himayesinde ek Organize Sanayi Bölgemizin de çalışmaları başlatılmış bulunmaktadır. Kısa süre içerisinde kamulaştırılmasını yaptırıp sanayicilerimizin hizmetine vereceğiz. 1980’li yıllardan sonra Nizip’li sanayicilerin Gaziantep veya diğer illere yatırım yapmak için gitmelerini de durdurmuş bulunmaktayız. Bu çalışmaların Nizip’in sanayi şehri adına, istihdama ve ekonomiye katkı sağlayacağını düşünüyorum. 2005 yılında Nizip’te 5 banka bulunurken şuan Nizip’te 13 banka bulunmaktadır. 600 civarında faal üyemiz varken şuan 1200’lere ulaşmış durumda, gayri safi milli hâsılamız 300 milyon dolar iken 950 milyon dolarlar civarında, ihracattaki payımız 7 milyon dolar iken 40 milyon doları aşmış durumda. 2023 için gayri safi milli hâsılamız 2 milyon dolar, ihracattaki payımızı da 500 milyon dolar olmasını hedefliyoruz. Bu planlamaları sizlerle birlikte gerçekleştirerek hem Nizip’in hem Gaziantep’imizin hem de ülkemizin ekonomisine ve sosyal hayatına katkı saplamayı düşünüyoruz. Nizip ticaret odası sadece sanayicinin odası olmaktan çok hem Gaziantep’in hem de Nizip’in odası olarak halkın birçok sorunlarında da elini taşın altına koymuş ve bunu bir sosyal sorumluluk olarak kendine ilke edinmiştir. Bundan sonraki dönemlerimizde de bu şekilde hizmet çıtamızı yükselterek ortak akıl ve güç birliği ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu dönemimiz için arkadaşlarımızla aldığımız önemli bir karar var. Bilindiği gibi sanayimizin altyapısı tarıma dayalı olduğundan Odalar ve Borsalar Birliği başkanımızın da desteğini alarak bir Anadolu tarım meslek lisesi yapmayı planlıyoruz. Bu Anadolu tarım meslek lisesi sanayimizin alt yapısına ara elaman yetiştirilmesine önemli katkı sağlayacaktır. Bizleri kabul ettiği için sayın valimiz Erdal Atay’a teşekkür ediyorum dedi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise; öncelikle yeni yönetim olarak valiliğimizi ziyaret ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Nizip Gaziantep’in merkez ilçeleri dışında en büyük ve sürekli gelişen ve büyüyen bir ilçemiz. Bugün Nizip Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanı ile ilgili kamu yararı kararını imzaladım. Yaklaşık 1.500 dönümlük bir araziyi ihtiyaç duyan sanayicilerimize arsa tahsislerini yapacağız dolayısıyla Nizip’in sanayideki arsa sorunu ortadan kalkacak ve ekonomik yönden daha da büyüyecek daha da gelişecektir. Bir tarım meslek lisesinin yapılması ile ilgili iyi niyetinizden dolayı teşekkür ediyorum. Gaziantep’te göreve başladığım tarihten itibaren en önemli sorunu eğitimdir. Bu konuda başta İl Özel İdaresi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kaynaklarını kullanıyoruz ama bunun yanında da il ve ilçelerimizdeki sivil toplum örgütlerinin meslek kuruluşlarının ve hayırsever kişi ve kurumların katkısını beklediğimizi belirtmiştik. İki hafta önce Mili Eğitim Bakan’ımızın geldiğinde de imzaladığımız protokol sayısı 62 oldu. Son bir buçuk yıllık dönemde 62 hayırseverimizle protokol imzaladık. Yine bu dönemde ise 1.800 derslik yaptık hizmete açtık şuanda da 2.361 derslik inşaatımız devam ediyor. Önümüzdeki yılda hedefimiz 3.000 derslik yaptırmak ancak Gaziantep’te ihtiyaç 9.300 derslik civarındadır. Hedefimiz 3-4 yıllık dönemde bir taraftan kamunun bir tarafta Ticaret Oda’larımızın diğer meslek kuruluşlarımızın sanayicilerimizin katkılarını alarak bu ihtiyaçları karşılamayı planlıyoruz. Nizip’te de ciddi çalışmalarımız var huzur evi inşaatımız bitmek üzere, 4-5 okul inşaatımız var, geçen yıl 500 kişilik öğrenci yurdu yapıp hizmete açtık, yine vakıf kanalıyla iki adet öğrenci yurdu yapıyoruz, diğer taraftan hükümet binası yıkılarak yerine çok güzel modern bir hükümet binası yaptıracağız. Dolayısıyla Nizip’in gerek alt yapıya yönelik gerekse üst yapıya yönelik ne tür ihtiyaçları varsa bunları kısa sürede karşılamaya sarf edeceğiz. Ben tekrar sizlere teşekkür ediyor yeni Yönetim Kurulu’na ve meclisinize başarılar diliyorum dedi.

Yapılan ziyaretin anısına Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ve Meclis Başkanı Mustafa Doktoroğlu tarafından Gaziantep Valisi Erdal Ata’ya plaket takdim edildi.

Kaynak...