Milletlerarası Ticaret Odası’nın (ICC) taklit ve korsana karşı 20 ülkede yürüttüğü ve şimdi ise Türkiye’nin 81 ilinde farklı etkinliklerle hayata geçirilecek olan projeye, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TOBB’un yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markaları destek vermektedir.

Proje kapsamında, fikri ve sınai haklar konusunda çalışmalar yürütülerek sahtecilik ve korsan ürünler konusunda farkındalık yaratılacak ve bu sayede bilinçli alışverişin önemi, sağlık boyutuyla taklit ürünlerin riskleri, yasa dışı ürün ticareti ve ekonomiye verilen zarar ortaya çıkacaktır.
Fikri ve Sınai Mülkiyet hakları nelerdir diye açıklayacak olursak, bir işletmenin ürünleri, yöntemleri (usulleri), dokümanları, görselleri, kimlik unsurları, sanat eserleri, vb.'ne ilişkin tüm özgün tasarımları ve gizli ya da açık bilgileri (gayri maddi varlıkları) ile ilgili sahip olduğu, kullanma, ürüne dönüştürme, dağıtma, yayma, satma gibi çeşitli mahiyetteki haklarıdır.

Ayrıca, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile ilim ve edebiyat, müzik, güzel sanatlar,sinema gibi eserlerinin korunması sağlanacaktır.
Ancak sizlerinde bildiği gibi tüm dünyada sahte ve korsan ürünlerle karşılaşmaktayız. Bu nedenle kampanyanın önemini vurgulamak amacıyla “Sahtesi Pahalıya Gelir Ben Gerçeğini Alıyorum" sloganıyla kampanya 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet gününde başlatılmıştır.

Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi Başkanlığını yürüten TOBB Başkanımız M.Rıfat HİSARCIKLIOĞLU, sahte ve korsan ürünlerin “Yasa dışı ürünlerin tüketiciyi aldattığını, ciddi sağlık riski içerdiğini, özel bilgi güvenliğimizi tehdit ettiğini, ticareti dürüst yatırımcıya haksızlık yaşattığını, işsizliği arttırdığını ifade etmiş olup, ayrıca yasa dışı ürün almanın suça ortak olunduğunu belirtmiştir.

2023 yılında ilçemizin ihracatını 500 milyon dolara, Gayri Safi Milli Hâsılasını ise 2 milyar çıkarmak için fikri ve sınai mülkiyet haklarımızı korumamız ve bu konuda nihai tüketicinin ve geleceğimiz çocuklarımızın da sahte ve korsa ürün hakkında bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Burada hem bizlere hem de bireylere, eğitim camiamıza görev düşmektedir.

Türkiye ekonomisinin büyümesi ve işsizliğin azalması amacıyla tüm halkın kampanyayı desteklemesi önemlidir. Bizlerde Nizip Ticaret Odası ve Nizip Ticaret Borsası olarak tüm dünyada başlatılan kampanyayı destekliyor, "Ucuz Mal Alacak Kadar Zengin Değilim, Ben Gerçeğini Alıyorum, ya sen? diyoruz.

Kaynak...