Nick veya Email:
Kaydın varmıydı ? =>
Şifremi Unuttum !
 • Giriş / Kayıt

  1. #1

   Antep Fıstığı Fiyatlarında Rekor Yükseliş.

   Antep fıstığında yaklaşık iki yıldır düşük rekolte temeline dayalı ürün azlığı ve piyasada kullanımı yaygınlaşan Antep fıstığının rekor fiyatlara çıkış trendi sürüyor..

   Sezon başında 27-30 TL civarında piyasaya çıkan yeşil (boz iç) Antep fıstığı bu günlerde dahili çalışan firmalar 45 TL civarında alıcı müşterilerine ürün temin ettiği konuşulmakta. Genel olarak Antep fıstığı kullanımı günden güne artan ürünün Baklavalık,Dondurma ve Tatlı ‘nın yanı sıra ev hanımlarınında mutfakta tüketiminin yaygınlaştığı günümüzde altın dönemini geçirmekte.   Boz iç Antep fıstığını kullanan firmalar bugünlerde ürünün azlığı ve yüksek fiyatlardan, sorun yaşadıklarından geçici olarak İran fıstığına yönlerini çevirmek üzereler.

   İran fıstığının ithalatı yasak olduğundan ürünün geçici olarak ithalat yapılması beklentisine giren işletmeler bu yönde belli oranlarda ithalat yapılması beklentisindeler.
   Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Antep Fıstıgı Grafik.jpg
Görüntüleme: 5593
Büyüklüğü: 34,0 KB (Kilobyte)  

  2. #2
   Demekki napacaz, bol bol fıstık ağacı dikeceğiz, bu aralar zeytine ağırlık verildi.
   T.C VATANDAŞI, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

  3. #3
   fıstığın önemi şüphesiz tartışılmaz . ama bu fiyatlarda durum ne olur bilemem

  4. #4
   Konu Bölükbaşı tarafından (13.01.10 Saat 12:42 ) değiştirilmiştir.
   GAZİKENT ÜNİVERSİTESİ
   SİYASET BİLİMİ VE ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER

  5. #5
   Fıstık gibi iş ,derler yaa,aynen öyle olmuş
   Fıstık işi yapan arkadaşlarla tanışmak görüşmek istiyorum

  6. #6
   Baklavalık iç fıstık dün 51-52 TL ye gitti.Müslüm emmi de çıkmış baklavaya İstanbul'da 28 e pahalı diyor.Millet Nizip'te tulumba tatlısı yemeye başladı

  7. #7
   Bizde yimeyiveririk, nolcakki.
   Bana sadece Allah yeter...
   Ne mutlu Müslümanım diyene.

  8. #8
   Alıntı deniz yıldızı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
   Baklavalık iç fıstık dün 51-52 TL ye gitti.Müslüm emmi de çıkmış baklavaya İstanbul'da 28 e pahalı diyor.Millet Nizip'te tulumba tatlısı yemeye başladı
   Geçenlerde adamın pastaya attığı fıstık dikkatimi çekmişti bir baktım, adam bezelyeyi ezmiş içine az fıstık karıştırmış milleti kazıklıyor, bu olaylar artacak.
   T.C VATANDAŞI, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

  9. #9
   antep fıstığı sahipsiz sahip diye diye milleti antep fıstığı yedirmez ettiler.Üretici her zaman gibi kazanamıyoruz.Stok yapanda artık p*araya para demiyor .Parayı saymak için para sayna makinası almıştır bu fiyatlardan sonra

  10. #10
   Altın gibi değerlendi acaba her şeyi satıp fıstık mı depolasak.
   T.C VATANDAŞI, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

  11. #11
   Şöyle bir yanılgı var ki,

   Fiyatlar aşırı yükselince fıstıkçıların depoları mal dolu çok kara geçiyorlar, aksine depo ve stoklarda ürün yok denecek kadar az olduğundan ve gerçek piyasa şartları oluşturulamadığından gelişi güzel piyasa ortamında dengesiz yüksek fiyatlar bulunmakta.

   Fıstık fiyatlarının aşırı derecede değer kazanmasından satıcınında, aracınında, alıcınında memnun olmadığı piyasa bulunmakta.

   Fıstıkçı esnafı yüksek fiyatlardan sıkıntılı durumda.

  12. #12
   Alıntı deniz yıldızı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
   Baklavalık iç fıstık dün 51-52 TL ye gitti.Müslüm emmi de çıkmış baklavaya İstanbul'da 28 e pahalı diyor.Millet Nizip'te tulumba tatlısı yemeye başladı
   ya kardeşim 51 52 demişsin nerede oldu bu fiyat söylede bende getirip orada sattım bari piyasada en son fiyat 49 50 arası oda birinci sınıf olanlar hiç kızarıgı olmayanlar
   Konu mustafasahin tarafından (14.01.10 Saat 13:53 ) değiştirilmiştir.
   GAZİKENT ÜNİVERSİTESİ
   SİYASET BİLİMİ VE ULUSLAR ARASI İLİŞKİLER

  13. #13
   Antep Fıstığı Spekülatörlerine Göz Açtırılmayacak !

   Antep fıstığında son günlerde iç piyasa fiyatlarındaki aşırı ve spekülatif artış, ilgili bakanlıklar ve denetim kurumlarını harekete geçirdi.

   Piyasaya arzın artması için spekülatörlere özel denetimin yanı sıra ithalat yasağı ve fonun kaldırılması gündemde.

   Antep fıstığında rekoltenin 2009 yılında düşük olmasını, çiftçinin elinde ürün bulunmamasını ve ithalat yasağını fırsat bilerek stok yapan ve suni fiyat artışına neden olan spekülatörlere karşı harekete geçiliyor.

   Piyasadaki fiyat artışının önüne geçilebilmesi için Antep fıstığı spekülatörlerine karşı özel denetimlerin yapılması yanında, ithalat yasağının kaldırılması gibi tedbirler gündeme gelirken, konu ile ilgili olarak Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve Antep fıstığı Tanıtım Derneği başkanları gelişmelerle ilgili olara ortak basın açıklaması yaptı.

   GTO Başkanı Mehmet Aslan, GSO Başkanı Nejat Koçer, GTB Başkanı Ömer Çelik ve Antep fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Yağcı, yaptıkları ortak basın açıklamasında, devletin ilgili kurumlarının Antep fıstığı piyasasında fiyat yükselmesine neden olan spekülatörlere karşı özel denetim başlatacağını, ayrıca fıstık ithalatındaki yasağın kaldırılması için çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

   Özellikle İran ve Suriye gibi komşu ülkelerden fıstık ithalatının yasak olmasını fırsat bilen spekülatörlerin önünü kesmek için denetimlerin artırılacağının altı çizilen açıklamada, "Geçtiğimiz hafta Ankara'da ilgili kurum ve bakanlıkların temsilcilerini katılımı ile bu konuda bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Antep fıstığı piyasasında yaşanan sıkıntının giderilmesi amacıyla çeşitli tedbirler gündeme getirildi. Toplantı sonunda, tedbir olarak ilk aşamada spekülatörlerin özel denetime tabii tutulması ayrıca fıstık ithalatındaki yasağın ve fonun kaldırılması konusunda çalışma başlatılması yönünde fikir birliğine varıldı." denildi.

   Antep fıstığı fiyatlarındaki aşırı ve spekülatif yükselmenin baklava, dondurma, helva ve çikolata imalatında yaygın olarak kullanımını olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çeken başkanlar, açıklamada şu ifadelere yer verdi;

   "Bu konuda süratli ve ciddi tedbirler alınmaz ise Antep fıstığı pazar payımız önümüzdeki dönemde ciddi bir kayba uğrayacaktır. Piyasaya arzın engellenmemesi ve fiyatların makul seviyeye getirilmesi bu ürünün geleceği açısından hayati önem taşımaktadır."

   Alıntıdır

  14. #14
   Anlaşılan fiyat gevşeyecek.
   Görüşleriniz bizim için önemlidir
   0342 5171254

  15. #15
   Fiyatlar biraz zor artacak gibi.

   Aksi fiyat artışları devam ederse, fıstık tüketiminin yaygınlaştığı günümüzde tersine etki yapabilir.

  1 / 2 : 12 SonSon

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •