Nizip'li milletvekilimiz, ilçenin bi çok kanayan yarasina parmak bastigi gibi, Zeugma konusuna da bi çözüm getirmek için kollari sivadi. 22/11/03 aksami turistik otelde bir iftar yemegi verdi. Yaptiklarini ve tarihleri ile yapacaklarini da anlatti, ben sahsen etkilendim. Zeugma konusuna sira geldiginde de müjdeyi verdi.
01 Mart 2004 itibari ile 200 kisilik bir ekip Antik kente geliyor ve çalislamalara araliksiz basliyor.
Program ise söyle; 50 ser kisiden olusan dört ekip, bi taraftan arastirma yaparken, bi taraftan kaziya baslayacak, diger ekip restorasyon, diger ekip te aslina uygun hale getirmek için sehir ve villa onarimi yapacak.
Bir diger müjde de , Yurt disindan turist getirecek bütün tur operatörleri Zeugma Antik kentine mutlaka ugrayacak. Böylelikle bu yaz itibari ile 10.000 turistin ilçemize gelmesi hedefleniyor.
üçüncü müjdesi ise geçenlerde Antep te yapilan toplantida eserlerin antep e getirilmesi için çaba sarfeden Antep yetkililerine karsi elini masaya vurup, bu eserler mutlaka Nizip'te sergilenecek demesi ve bunu onlara kabul ettirmesidir. Suan hizli bir sekilde müze alanina karar verilmek için kollar sivanmis durumda. Bunu her zaman, "ben Nizip milletvekiliyim" diyen Sayin Kürsat Tüzmen bakanimizda onaylamislar.
dördüncü müjdeyi de Sayin H.Fevzi Akdogan verdi. Zeugma ve barajin etrafinda 500.000 dönüm arazi bu yil sürülecek ve yaz günesini yiyince , önümüzdeki yil içerisinde agaçlandirilacak.
Besinci müjdeleri ise Antep'teki üst düzey dernek yerine, Nizip'te halkin içinden bir dernek olusturulacak ve Nizip'te Nizip'lilerin Zeugmaya sahip çikmasi konusunda büyük bir adim atilmis olacak.

Bence artik Zeugma Nizip'te sahipsiz degil.
Görecegiz.....

hersey Nizip için